Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Adamlı Torpidolar – Edip Şehsuvaroğlu’nun II. Dünya Savaşı Anıları

Adamlı Torpidolar İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan en ilginç silahlardan biri olan cep denizaltılarıyla gerçekleştirilen olağanüstü bir operasyonunun birinci elden hikayesi… Binbaşı Edip Şehsuvaroğlu, İskendiriye’deki İngiliz donanmasında Türk gözlemci olarak bulunmaktadır. Görevli olduğu gemi adamlı torpidoların hedefi olur… Bu nefes kesici operasyonu, öncesi ve sonrasıyla Şehsuvaroğlu’nun notlarından okurken, saldırıyı gerçekleştiren İtalyan komutan Luigi Duran de la Penne’nin günlüklerine de göz atma fırsatı bulacaksınız.

Edip Şehsuvaroğlu (1901-1957) İstanbul’da doğdu. 1914’te Bahriye Mektebi’ne (Deniz Harp Okulu), 1919’da Harbiye Mektebi’ne (Harp Akademileri) girdi ve 1921’de asteğmen rütbesiyle mühendis subay olarak Deniz Kuvvetleri’nde göreve başladı. Aynı yıl Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere Anadolu’ya geçti. Sovyet Rusya’dan gemilere cephane nakliyatında çalıştı. 1923’te İstanbul’a döndü ve Deniz Kuvvetleri’nde çeşitli görevler aldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Akdeniz’de İngiliz gemilerinde pek çok deniz harekâtına katıldı ve bu kitaba konu olan anılarını kaleme aldı.

1942’de yurda döndükten sonra Yavuz kruvazörü komutanlığı başta olmak üzere bir dizi komutanlık görevi üstlendi.

Yılı : 2002
ISBN : 9789754583588
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 154


"Kansu Şarman" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Hobart Paşa’nın Anıları

Hobart Paşa’nın Anıları

Kansu Şarman
Etiket Fiyatı : 22.00 TL

16.50 TL

Türk Promethe’ler

Türk Promethe’ler

Kansu Şarman
Etiket Fiyatı : 24.00 TL

18.00 TL