350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler

Etiket Fiyatı : 120.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

90.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler

Afet İnan, Atatürk’ün hayatının son 13 yılında her zaman yakınında bulunmuş ve yakın tarihimizin dönüm noktalarının hem aktörü hem de tanığı olmuştu:
Önyargılar ve yetersiz bilgiler nedeniyle hakkınca bilinmeyen tarihimizin, Türk Tarih Kurumu sayesinde gerçek yerini almasını sağlamak…
Türk kadınının modern toplumdaki yerini alması yolunda bizzat örnek oluşturmak ve seçme-seçilme hakkının tanınmasına öncüsü olmak…
Ve Atatürk’ün pek çok konudaki görüşlerine ilk elden tanıklık…
Afet İnan, Atatürk döneminde yaşadıklarını ve ondan dinlediklerini okuyucuyla paylaşıyor.
Dili genç kuşaklar için anlaşılır hale getirilen bu baskı, bazıları okuyucuyla ilk kez buluşan fotoğraflarla daha da zenginleştirildi.

Prof. Dr. Afet İnan (1908-1985) Selanik-Doyran’da doğdu. Balkan Savaşı sırasında ailesiyle buradan göç etti. Memur olan babasının tayinleri dolayısıyla ilkokulu Adapazarı, Ankara, Mihalıççık ve Biga’da okudu. Tarihe ilgisi 1921’de taşındıkları eski Selçuklu kenti Alanya’da başladı. Özel dersler aldı. 1923’te fark sınavlarını vererek Bursa Kız Öğretmen Okulu’na üçüncü sınıftan kaydoldu, 1925’te mezun oldu. İzmir’de işe başlamasının üçüncü haftasında kenti ziyaret eden Mustafa Kemal’in öğretmenler için verdiği çay ziyaretinde Atatürk’le tanıştı. Atatürk’ün emriyle Lozan’a gönderildi. İki yıl öğrenimden sonra İstanbul’da Notre Dame de Sion Kız Lisesi’ne kaydoldu. Orada okuduğu tarih kitaplarında Türk tarihiyle ilgili önyargılı ve yanlış ifadeler üzerine Atatürk’le tarih çalışmalarına başladı.

Ankara Musiki Muallim Mektebi’nde 1929’da başlayan öğretmenliği sırasında, TTK’ya dönüşecek olan Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti’nde, ardından da TDK’da, kurucu üye olarak görev aldı. 1935-38’de Cenevre Üniversitesi Sosyal ve Ekonomik Bilimler Fakültesinin Yakınçağ ve Modern Tarih Bölümünü bitirdikten sonra, 1939’da da aynı fakültede doktora yaptı. Yurda dönüşünde DTCF’de doçent vekili, 1942’de doçent, 1950’de profesör oldu. TTK, TDK ve UNESCO üyesiydi. 7 Haziran 1985’te ardında iki çocuk, üç torun ile 30’u aşkın kitap, pek çok makale, konferans metni ve tebliğ bırakarak vefat etti.

Hazırlayan
Yılı
: 2007
ISBN
: 9789944881401
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 536

Anı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Afet İnan Diğer Kitapları    Afet İnan Kitapları