350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Atatürk’ün İzmiri – Bir Kentin Yeniden Doğuşu

Atatürk’ün İzmiri – Bir Kentin Yeniden Doğuşu
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

9 Eylül 1922… İzmir’de üç yıldan fazladır süren Yunan işgali biterken, Türk askerlerini ve Mustafa Kemal’i gözyaşlarıyla karşılayan kalabalıkta genç bir çocuk doktoru da vardır.

Dr. Behçet, İzmir İktisat Kongresi’nde İzmir’in kurtarıcısına bir kez daha hayran kalır. Genç Türkiye’ye katkıda bulunmak için doktorluğunun yanı sıra dernek çalışmalarına hız verir.

Ancak kurtuluşun ardından yanan mahallelerin giderek bir hastalık ve suç yuvasına dönüştüğü İzmir, savaşın yıkımının üstesinden gelememektedir.

Belediye meclisi üyesiyken beklemediği biçimde belediye başkanlığına getirilen Dr. Behçet Bey, çalışma şevki ve çözüm üretme becerisiyle İzmir’in üzerindeki ölü toprağını silkeler.

Önce yıllardır bekleyen Atatürk Heykeli dikilir. 9 Eylül Panayırı yeni yerinde açılır. İzmirliler için asıl mucize ise yangın yerinde kısa sürede yükselen iftihar kaynağı Kültür Park olur.

Başmimarı, İzmir’in yeniden doğuş hikâyesini anlatıyor…

Dr. Behçet Uz (1893-1986) Buldan’da doğdu. İzmir İdadisi’nden sonra İstanbul’da Mekteb-i Tıbbiye’yi bitirdi. İşgal altındaki İzmir’de çocuk doktoru olarak çalışmaya başladı. Zorlu işgal yıllarının ardından İzmir’in kurtuluşuna ve kısa süre sonra da büyük bölümünün yanışına tanık oldu. İzmir İktisat Kongresi’nde Mustafa Kemal’i ve düşüncelerini yakından tanıma fırsatını buldu. Verem Savaş Derneği başta olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşunun kurucularından oldu. Savaşın İzmir’deki izlerinin silinmemesi onu belediye işleriyle ilgilenmeye itti. 1930’da belediye meclisi üyesi, 1931’de ise iflas halindeki belediyeye başkan oldu. 1932’de yapıldığı halde parası ödenmediği için bekleyen Atatürk heykelinin dikilmesini sağladı. 1936’da kimsenin imar edilebileceğine inanmadığı yangın yerlerinin ortasında Kültür Park’ı hızla inşa ettirerek hizmete soktu ve İzmir Fuarı’nı açtı. Hizmetlerindeki başarısı dolayısıyla İsmet İnönü tarafından siyasete sokuldu. Bir dönem ticaret, üç dönem sağlık bakanlığı yaptı. Bornova Anadolu Lisesi’nin Ege Koleji olarak kuruluşunda öncü oldu.

1986’da son büyük projesi İzmir Atatürk Ormanı ve Milli Mücadele Anıtı’nı geride bırakarak vefat etti.

Hazırlayan
Yılı
: 2007
ISBN
: 9789944881593
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 178

Anı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Behçet Uz Diğer Kitapları    Behçet Uz Kitapları