350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer

Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer

Etiket Fiyatı : 215.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

161.25  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer

Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer – Cepheden Meclise Büyük Önder İle 24 Yıl

“Cevat Abbas, Atatürk’ün yaveridir.” Ama nasıl bir yaver? Bir komutanın sıradan yaveri değil. Olağanüstü bir liderin, askerliği aşan, ulusal kurtuluş savaşıyla temelleri atılan, fikir dünyasında gerçekleşen, insanlık ve uygarlık tarihine yazılan, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran önderliğinin sürekli yaveri.
İlhan Selçuk

Yaşamının yirmi dört yılını Atatürk’ün yanında geçiren Cevat Abbas Gürer, bu süre içerisinde pek çok tarihsel olaya şahitlik etmiştir. “Geldikleri gibi giderler” sözünü ilk duyan kişidir. Birinci Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal’e yaverlik görevi Çanakkale Cephesi’nde başlar.

Mondros Mütarekesi’nden hemen önce Mustafa Kemal’in Yıldırım Orduları kumandanı olarak kendi inisiyatifiyle Suriye sınırını çizdiği sırada oradadır. Ulusal kurtuluş planlarının yapıldığı Şişli’deki evde Mustafa Kemal’in yanında kalan tek yaveridir; işgal kuvvetlerince gözetim altında tutulan bu evde yapılan özel görüşmelerin tanığıdır. “19 Mayıs, Samsun”dan aylar önce Atatürk’ün Anadolu’ya karadan gizlice geçme planını açıkladığı ve bu amaçla ilk Milli Müfreze’yi örgütleme görevini verdiği kişidir. Bandırma Vapuru’yla Anadolu’ya geçmeden önce gemi kadrosunun oluşturulmasını Cevat Abbas’tan isteyen Atatürk, yine çok özel görevlerden biri olan Amasya Genelgesi’ni Cevat Abbas’a dikte ettirir. Atatürk’ün talimatıyla Kurtuluş Savaşı sırasında gizli görevle Avrupa’ya gönderilir ve 417 gün Milli Mücadele’ye destek arar.

Hizmetleri Mustafa Kemal’in yaverliği ile sınırlı kalmayan Cevat Abbas, Meclis-i Mebusan’ın son döneminde ve TBMM’de beş dönem Bolu milletvekilliği yapar. Türk Tayyare Cemiyeti’nin kurucu başkanlığını üstlenir, Türkiye İş Bankası yönetim kurulu üyesi olur. Cumhuriyet rejiminin altına ilk imza atanlardandır.

Gürer’in kişisel arşivinden torunları tarafından bir araya getirilmiş yazıların, söylevlerin, notların, mektupların ve orijinal fotoğrafların yer aldığı Atatürk’ün Yaveri Cevat Abbas Gürer, önceki baskılarından farklı bir tasarımla ve dili mümkün olduğunca aslına uygun şekilde sadeleştirilmiş olarak sunuluyor.

Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052953181
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 536

Atatürk Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Turgut Gürer Diğer Kitapları    Turgut Gürer Kitapları