350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Balkan Harpleri’nde Ordular 1912-13

Balkan Harpleri’nde Ordular 1912-13
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Balkan Harpleri

Osprey Askeri Tarih Dizisi -9

Birinci Dünya Savaşı’nın muazzam boğazlaşması tarafından gölgede bırakılmış olsalar da, 1912-13 tarihli iki Balkan Harbi, dünyayı değiştirecek Harb-i Umumi’yi ateşleyen esas kıvılcımı çakmıştı. Bu eserde art arda gerçekleşen Balkan Harpleri’nin sebepleri, seyirleri ve neticeleri özetleniyor ve muharip ordular ?1912’de Osmanlı İmparatorluğu ile hasmı Balkan İttifakı (Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ); 1913’te ise Bulgaristan karşısında eski müttefikleri, Osmanlı İmparatorluğu ve harbe yeni dahil olan Romanya? tasvir ediliyor. Çok çeşitli üniformalar ile ilginç yerel kıyafetleri resmeden renkli levhalar ve az bulunur fotoğraflar, 19. yüzyıldan 20. yüzyıla geçiş niteliğini taşıyan bu çarpıcı tarihsel döneme askerî kıyafet ve teçhizat açısından ışık tutuyor.

Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, çarpışan kuvvetlerin komuta stratejileri, muharebe taktikleri, askerî harekâtların düğüm noktaları.

Dünyadaki çeşitli orduların üniforma, teçhizat, tarih ve örgütlenmeleri, geçmişleri ve bugünleri.

İÇİNDEKİLER

Giriş

Kronoloji

Ordular

Silahlar ve Teçhizat

Üniformalar

Levhalar

Dizin

Tarihçiler 1912-13 senelerinde vuku bulan iki Balkan Harbini sıklıkla Birinci Dünya Harbi’nin “önsözü”  olarak tasvir etmişlerdir. Nitekim Büyük Harp’i ateşleyen kıvılcım, 1912-13’te Sırbistan’ın kazandığı galibiyetlerin közleri arasından çıktığından, Balkan Harpleri bazılarının nazarında 1914 Ağustos’unda Düvel-i Muazzama’yı yutan çatışmaların açılış salvosu sayılmıştır.

Balkan bölgesi 1912 itibarıyla Yunanistan, Sırbistan, Bulgaristan, Romanya ve Karadağ hükümran devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa eyaletleri arasında taksim olunmuştu. Balkan milletlerinin 19. yüzyıl boyunca teker teker Türk yönetiminden ayrılıp bağımsızlıklarını kazanmaları Osmanlı İmparatorluğu’na Avrupa’daki çoğu toprağını kaybettirmişti, ama 1912’ye gelindiğinde halen doğrudan İstanbul’dan yönetilen geniş bir arazi mevcuttu. Osmanlıların Avrupa eyaletleri Yunanlardan, Bulgarlardan, Sırplardan, Arnavutlardan ve başka milletlerden bir karışımla meskûn bulunuyordu: bazıları da adeta dağınık cemaatlerden müteşekkil etnik-dinî bir yapboz halindeydi.

Bu topraklarda yaşayan ve Türk olmayan pek çok halk, anavatan olarak gördükleri ülkelerle birleşmek istiyorudu, ama Osmanlı tebaası olarak kalmaktan memnun, geniş bir Müslüman ahali de mevcuttu.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Armies of the Balkan Wars 1912-13
Yılı
: 2012
ISBN
: 9786053605928
Genişlik
: 18,5
Yükseklik
: 24
Sayfa Sayısı
: 64
Resimleyen

Osprey Askerî Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
    Philip S. Jowett Diğer Kitapları    Philip S. Jowett Kitapları