350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Kurtuluş Savaşı’nda Ordular 1919-22

Kurtuluş Savaşı’nda Ordular 1919-22
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Kurtuluş Savaşı’nda Ordular 1919-22

Osprey Askeri Tarih Dizisi -25

Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, çarpışan kuvvetlerin komuta stratejileri, muharebe taktikleri, askerî harekâtların düğüm noktaları.
Kurtuluş Savaşı’ndaki orduların teşkilatı, üniformaları, silahları ve teçhizatı; muharebe cetvelleri ve askeri harekâtın özlü anlatımı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı’nda uğradığı topyekûn yenilginin ardından, 1915’teki Çanakkale savaşlarının kahramanı Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde şekillenen hareket, İtilaf Devletleri’nin imparatorluğu fiilen yıkmak üzere dayattıkları barış şartlarını kabullenmeyi reddetti ve “Milli Mücadele”yi başlattı. Bu kapsamda nizami ve gayrinizami Türk silahlı güçleri 1919-1922 arasında İngiltere’nin harekete geçirdiği Yunan ordusuyla, Fransızlarla, yeni Kafkas devletlerinden Ermenistan’ın kuvvetleriyle ve İtilaf güçlerine yaranarak tahtını korumayı amaçlayan Vahdeddin’in desteğini alan yerli isyancı kuvvetlerle kıyasıya savaştı. Türk ordusunun Eylül 1922’deki zaferiyle son bulan bu mücadele bizim açımızdan Türkiye Cumhuriyeti’ni doğuran “Kurtuluş Savaşı” olurken, Yunan milli belleğine “Küçük Asya Felaketi” adıyla kazındı. Balkan Harpleri’nde Ordular adlı eserleri Osprey Askeri Tarih Dizisi okuyucularıyla buluşmuş olan Philip Jowett-Stephen Walsh ikilisi bu defa modern Türkiye’yi doğuran “Milli Mücadele”yi mercek altına alıyorlar. Kurtuluş Savaşı döneminde karşı karşıya gelen Türk, Yunan ve Ermeni güçlerinin ayrıntılı tasvirinin yanı sıra muharebe cetvelleri ve askeri harekâtın özetiyle; çok sayıda fotoğraf ve dikkatle çizilmiş renkli levhalarla eser, özlü bir başvuru kaynağı niteliğini taşıyor.

Philip S. Jowett: 1961’de Leeds’de doğdu. Ömrü boyunca askerî tarih ile ilgilendi ve Osprey yayınları için pek çok kitap yazdı. Rugby fanatiği ve amatör bir şecere araştırmacısı olan Philip eşiyle birlikte Lincolnshire’da yaşamaktadır.

 

Stephen Walsh: Kuzeydoğu Galler Enstitüsü’nde sanat eğitimi almıştır ve 1988’den beri profesyonel bir ressam olarak kariyerine devam etmektedir. Settlers of Catan da dahil pek çok kitabı resimlemiştir. Osprey yayınları için gerçekleştirdiği projelerin konuları Otterburn Muharebesi’nden 1937-49 arasındaki Çin ordusuna ve İkinci Dünya Savaşı’na kadar uzanan çok geniş bir yelpazede yer almaktadır.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Armies of the Greek-Turkish War 1919-22
Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052953396
Genişlik
: 18,5
Yükseklik
: 24
Sayfa Sayısı
: 56

Osprey Askerî Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
    Philip S. Jowett Diğer Kitapları    Philip S. Jowett Kitapları