Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Beştulum’dan Zirköy’e – Bir Kıbrıs Çocukluğu ve İlkgençliği 1940-1963

İsmail Bozkurt, direniş ve mücahitlik yıllarını (1955-1968) kaleme aldığı ve bu diziden yayımlanan Zirköy’den Mermertepe’ye kitabının ardından anılarının bu cildinde çocukluk ve ilkgençlik yıllarını anlatıyor.
Çocukluğu Türkler ile Rumların yan yana yaşadığı Güney Kıbrıs’ın Lârnaka ilçesine bağlı Boğaziçi/Aytotro köyünde geçen Bozkurt, bu yılları geniş bir perspektiften ele alıyor. Köyünün insanlarından Rum komşularına; bayramlardan düğünlere; geleneksel yemeklerden geçim kaynaklarına kadar ayrıntılarıyla anlattığı anılarında Kıbrıslı Türkler’in yaşamlarına tanıklık ediyor.
Lârnaka, Mağusa, Ankara ve Lefkoşa’da geçen eğitim hayatı ise Bozkurt’un siyasetle ve edebiyatla dolu dolu geçecek ömrünün temel taşlarını oluştururken, çalkantılı siyasi yılların eksik olmadığı arka plan Kıbrıs’ta daha sonra verilecek mücadelelerin ilk işaretlerini sunuyor. Beştulum’dan Zirköy’e, Bir Kıbrıs Çocukluğu ve İlkgençliği’nde, 1940-1963 yılları anılarına yer veren yazar ve siyaset adamı İsmail Bozkurt’un hikâyesi bugün yine yazarak ve üretmeye devam ederek Kıbrıs’ta sürüyor.

İsmail Bozkurt (1940) Lârnaka’da, Boğaziçi köyünde doğdu. AÜ Siyasal Bilgiler Bölümü’nü bitirdi. Belediyeler müfettişliği, mücahit komutanlığı, dört dönem milletvekilliği, meclis başkanlığı, kurucu meclis üyeliği,
Turizm ve Kültür bakanlığı, Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nin başkanlığı gibi görevler üstlendi. 1998’den beri KIBATEK başkanlığını yürüten Bozkurt’un roman, gezi, deneme ve öykü türlerinde  yayımlanmış on kitabı ve pek çok makalesi bulunmaktadır.

Yılı : 2018
ISBN : 9786052954157
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 512


"İsmail Bozkurt" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Zirköy’den Mermertepe’ye

Zirköy’den Mermertepe’ye

İsmail Bozkurt
Etiket Fiyatı : 29.00 TL

20.88 TL