350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Bir Cumhuriyet Aydını: Mehmet Ali Kâğıtçı

Bir Cumhuriyet Aydını: Mehmet Ali Kâğıtçı
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Bir Cumhuriyet Aydını: Mehmet Ali Kâğıtçı

“İşte idealist adam, büyük adam buna derler”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Mehmet Ali Kâğıtçı (1899-1982), bir imparatorluğun yıkılış karmaşası içinde yetişen ve Cumhuriyet’e damgasını vuran kuşağın temsilcilerinden birisidir. Darülfünun’un Kimya Şubesi’ni bitirmiş, mineraloji ve matematik sertifikalarını da almış, 1925 yılı sonlarında “kâğıtçılık” öğrenimi görmek üzere Almanya’ya gitmiştir.

Kafasında ve ruhunda bir ülkü vardır: “Kâğıt fabrikası kurmak”, hammaddesi ülkemizde bolca bulunan bu sanayii yoktan var etmek ve Cumhuriyet’i yabancıya muhtaç bırakmamak…

Genç Cumhuriyet’in devrimci ruhuyla biçimlenen kuşağın temsilcilerindendi Kâğıtçı. Kalkınma ve sanayileşme hamlesinde etkin bir biçimde yer almak istiyordu. Birinci Sanayi Planı çerçevesinde ve Sümerbank bünyesinde ilk kâğıt fabrikasını İzmit’te kurmayı başardı. “Kâğıtçı” soyadını alacak kadar yaptığı işe kendini veren Mehmet Ali Bey’in SEKA öyküsü burada başlar.

Dr. Mehmet Sarıoğlu, Bir Cumhuriyet Aydını’nın, Mehmet Ali Kâğıtçı’nın yaşamına dair izleri pek çok farklı kaynağa başvurarak büyük bir titizlikle sürüyor ve usta kalemiyle okura sunuyor.

Mehmet Sarıoğlu 1963 yılında doğdu. 1986’da Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Yenileşme Tarihi Açısından İlk Türk Matbaası” teziyle yüksek lisansını, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde “Siyaset-Şehircilik İlişkileri Açısından Başkent Ankara (1919-1945)” teziyle de doktorasını tamamladı. Ankara-Bir Modernleşme Öyküsü (2000) ve Bütün Yönleriyle Seçilmiş Kocaeli-İzmit Bibliyografyası (2003) adlı eserlerin sahibidir. Halen Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Sınıf Öğretmenliği ABD Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Yılı
: 2008
ISBN
: 9789944883955
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 280

Anı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Mehmet Sarıoğlu Diğer Kitapları    Mehmet Sarıoğlu Kitapları