350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Bir Cumhuriyet Çınarı

Bir Cumhuriyet Çınarı

Etiket Fiyatı : 150.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

112.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Bir Cumhuriyet Çınarı

Sözlü Tanıklıklarla Dil Ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin 75 Yılı

Cumhuriyet’in önde gelen kurumlarından Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) Türkiye’de modernleşme projesinin gerektirdiği bilim ve toplum anlayışı doğrultusunda görev üstlenmiş ve bu düşüncenin yaşama geçmesinde etkili olmuştur. Uluslaşma yolunda geçmiş ile bugün arasında köprülerin kurulabilmesi, bu doğrultuda Anadolu uygarlıklarının yanı sıra Anadolu dışındaki Türklerle ilgili tüm uygarlıkların bilimsel olarak incelenmesi amacıyla 14 Haziran 1935’te kurulan DTCF, özünde Cumhuriyet’in modernleşme projesinin bir ayağıdır.
Bir Cumhuriyet Çınarı: Sözlü Tanıklıklarla Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ’nin 75 Yılı, bugün Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün ve Küçük Tiyatro’nun bulunduğu Evkaf Apartmanı’nda kiralanan dört dairede 1936’da 195 öğrenciyle eğitime başlayan DTCF’nin bugüne uzanan yolculuğunu anlatıyor. İlk mezunlardan son mezunlara, akademik kadrodan idari personele kadar elli iki kişiyle yapılan bu sözlü tarih çalışması, hem 30’lu yılların Ankara’sını ve tartışmalarını, hem de DTCF’nin özgün yapısını ve bu yapının nasıl kurulduğunu anlamak için bir rehber niteliğinde.
Prof. Dr. Hayriye Erbaş Ankara Üniversitesi DTCF Sosyoloji bölüm başkanıdır. Ankara ve Kırıkkale’de sınıf ve kültür konulu doktora çalışmasını ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde yaptı. Doktora sonrasında University of London School of Oriental and African Studies bünyesindeki Antropoloji ve Sosyoloji Bölümü’nde konuk araştırmacı olarak bulunan Erbaş, Türkiyeli göçmenler üzerine bir alan araştırması gerçekleştirdi. Sınıf, göç, gelişme ve azgelişme, teknoloji ve toplumsal değişme konuları üzerinde çalışan Erbaş, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Biyoteknoloji Enstitüsü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir.

Yılı
: 2017
ISBN
: 9786053329169
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 1048

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Hayriye Erbaş Diğer Kitapları    Hayriye Erbaş Kitapları