150 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
250 TL ve üzerine 5'e varan taksit imkânı

Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri

Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri

24.63  TL

Tükendi Gelince Haber Verelim
10 : 00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün içerisinde kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri

Tarih boyunca neden bazı ülkeler güç kazanırken bazıları güç kaybetmektedir? Bu soru, tarihi anlamak açısından olduğu kadar, yeni bir yüzyılın eşiğine gelmiş olan günümüz dünyasını anlamak açısından da ilgi çekicidir. Çünkü geçmişteki büyük imparatorluklar nasıl serpilip gelişmiş ve çökmüşlerse, günümüzün ve yarının imparatorlukları da onlar gibi yükselip çökeceklerdir. Prof. Paul Kennedy, son beş yüzyılın dünya politikası üzerine yaptığı bu detaylı araştırmada, ekonomik güç ve askeri güç arasındaki kritik ilişki üzerinde durup, bu ilişkinin imparatorlukların yükselişi ve çöküşlerine olan etkisini araştırıyor. Milletler, askeri güçlerini, ekonomik kaynaklarına göre ve geniş çaptaki ekonomik çıkarlarını savunmak amacıyla ayarlamaktadırlar. Ancak, Prof. Kennedy’ye göre, bu askeri gücü ortaya koymanın bedeli, taşıyamayacakları kadar ağırdır.İncelemelerine 1500 yıllarından başlayan Prof. Kennedy, kitabının son bölümlerini 1945 ile 2000 yılları arasındaki

Büyük Güç politikalarının analizine ayırıyor ve sadece bu dönemin önde gelen devletlerinin askeri yetenekleri ve politikaları üzerinde durmakla kalmayıp, Rönesans döneminde olduğu gibi. Büyük Güçlerin doğuşuna ve çöküşüne neden olan dünyanın üretim dengelerindeki Birleşik Devletler, Sovyetler Birliği, Batı Avrupa ülkeleri ile yakın zamanlarda ortaya çıkan Çin ve Japonya gibi Asyalı güçler açısından taşıdığı önemle ilgili olarak ortaya koyduğu bu tartışma, kitabı yakın tarih üzerine yazılmış en önemli politik incelemelerden biri haline getirmektedir.

Bu çerçevede Büyük Güçlerin Yükseliş ve Çöküşleri hem politikayı belirleyenler hem de genel kamuoyu için bir tarih kitabının çok ötesinde değer taşımaktadır.Eğitimini Newcastle, Oxford ve Bonn ünivesitesinde yapan Prof. Kennedy, halen Yale Üniversitesi’nde modern milletlerarası ve stratejik tarih konularında dersler vermektedir. Deniz tarihi, emperyalizm, İngiliz-Alman ilişkileri, strateji ve diplomasi konularında basılan çeşitli kitaplar bulunmakta, günlük gazete ve dergilerde de makaleleri sürekli olarak yer almaktadır. Çevrilip yayımlandığı her yerde, en çok satan kitaplar arasında giren bu eserin Türk okurlarınca da büyük ilgiyle karşılanacağını umuyoruz.

Çevirmen
Orijinal Adı
: The Rise and Fall of the Great Powers
Yılı
: 1990
ISBN
: 9789754580303
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 764

İktisat Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
    Paul Kennedy Diğer Kitapları      Paul Kennedy Kitapları