350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Büyükelçiler Anlatıyor – Türk Diplomasisinde Kıbrıs (1970-1991)

Büyükelçiler Anlatıyor – Türk Diplomasisinde Kıbrıs (1970-1991)
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Gül İnanç (1937)  1970’te Ankara’da doğdu. Yüksek öğrenimini 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde, yüksek lisans ve doktora derecelerini Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde tamamladı. ABD Diplomasisinde Türkiye (1940-1943) başlıklı doktora tezi kitap olarak yayımlandı (Büke Yayınları, 2001, İstanbul). Halen, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan İnanç’ın Türk dış politikası ve Türkiye Cumhuriyeti tarihiyle ilgili çalışmaları Toplumsal Tarih, Middle Eastern Studies ve Foreign Policy dergilerinde yayımlanmıştır.

 

“Kırılma 1963’te başladı, eğer 1963 olmasaydı 1974 de olmazdı… Akdeniz’de önemlidir, kan girdi mi araya birçok şey değişir.”

İnal Batu

“İkinci Barış Harekâtı’nın üzerinden bir hafta on gün kadar geçmişti ki, ABD Büyükelçiliği’ni hedef alan saldırılar yapıldığı haberi geldi. Az sonra da Büyükelçi Davies’in büyükelçilik binası içinde vurularak öldürüldüğünü öğrendik.”

Asaf İnhan

“Eğer Denktaş’la bu işleri konuşsanız, eminim, 22 Ocak 1977’de Makarios’la görüşme masasına oturduğu zaman, Makarios’un kendisine, ‘Ben artık bu işin sonunun gelmesi gerektiğine inanıyorum’ mesajını verdiğini söylerdi. Başpiskopos, bazı realiteler olduğunu gördü, Denktaş’la anlaşmaya vardı, ama hayatı el vermedi ve yerine Kiprianu seçildi.”

Candemir Önhon

Kıbrıslı Türklerin en başta gelen hobisi kafeste kuş beslemekmiş… Kıbrıs Türkü kendisini kafesteki kuş gibi gördüğü için, dünyası o denli daraltıldığı için, evcil hayvan olarak kafesteki kuşu uygun buluyor. Fakat 74 Harekâtı’ndan sonra birdenbire kuşlar yok oluyor, elde sadece kafesler kalıyor, uçuyor kuşlar.

Ertuğrul Kumcuoğlu

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim üyelerinden Gül İnanç, 1970-1991 arası dönemde Kıbrıs’ta görev yapmış büyükelçilerimiz, Asaf İnhan, Candemir Önhon, İnal Batu ve Ertuğrul Kumcuoğlu ile bir dizi mülakat yaptı. 1974 Harekâtı’nın öncesini ve Harekât’ı, iskân politikalarını, Türkiyeli göçmenleri, Kıbrıslı Türkleri, Türkiye’nin Kıbrıs Türk Federe Devleti ve sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilişkilerini, Kıbrıs’taki liderliği ve muhalefeti, Türk-Yunan ilişkilerini, Annan Planı sürecini ve sonrasını konuştu. Ayrıca 2004-2006 arasındaki Kıbrıs büyükelçimiz Aydan Karahan’la yapılmış bir röportaja da ek olarak yer verildi. Diplomasi tarihi ve Türk Dışişleri Teşkilatı üzerine çalışmalarıyla bilinen Gül İnanç’ın hazırladığı bu kitap, gündemden hiç düşmeyen bir konuda bilgileri ve bellekleri tazeleyecek.

Yılı
: 2007
ISBN
: 9789944880336
Genişlik
: 14
Yükseklik
: 20
Sayfa Sayısı
: 188

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Gül İnanç Diğer KitaplarıGül İnanç Kitapları