350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Çin – Yeni Büyük Güç ve Değişen Dünya Dengeleri

Çin – Yeni Büyük Güç ve Değişen Dünya Dengeleri

Etiket Fiyatı : 350.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

262.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Çin ekonomisi 2015 yılına, ülkelerarası fiyat farklılıklarını hesaba katarsak, ABD’nin önünde dünyanın en büyük ekonomisi olarak girdi. 80’li yıllarda ekonomisi Türkiye ile karşılaştırılabilir büyüklükte olan Çin, günümüzde  dünyanın en büyük ihracatçısı, ikinci büyük ithalatçısı ve en büyük döviz rezervlerine sahip ülkesi konumunda bulunuyor.
Çin, dünyanın en büyük araba üreticisi ve pazarı, en büyük televizyon üreticisi ve pazarı, en büyük demir-çelik üreticisi ve pazarı, en çok internet kullanıcısı olan ülkesi, en büyük elektronik ticaret hacmine sahip ülkesi… Hatta, fakir, tutumlu ve az ile yetinen insanların ülkesi diye bildiğimiz Çin, dünyanın en çok lüks mal tüketilen ülkesi konumunda bulunuyor.
Birçok hammaddenin dünya fiyatları Çin ekonomisinin durumuna göre belirleniyor. 2016 yılının başında görüldüğü gibi, Çin hisse senedi piyasalarındaki çalkantılar, başta ABD olmak üzere tüm dünya piyasalarına hızla yansıyor. Bu durum dünyadaki hemen her ülkeyi, her kurumu, her bireyi ekonomik ve siyasal anlamda dünyanın yeni büyük gücü olarak öne çıkan Çin’in etki alanına sokuyor.
Yalnız iş dünyasının veya uluslararası politika analistlerinin değil, herkesin Çin’i ve Çin’in yükseliş sürecini anlaması, bunun kendi yaşam alanında yaratacağı tehdit ile fırsatları belirlemesi ve planlarını ona göre yapması gerekiyor.
Üstelik, büyüme hızı, ulusal tasarruflar, orta gelir kapanı, yönetim sistemlerinin merkeziyetçilik düzeyi ve kişi bağımlılığı gibi konularda Çin, gelişmekte olan ülkelere ve ekonomik-politik gelişme süreçleri üzerinde düşünenlere, hazır reçeteler değil ama çok yararlı ipuçları sağlıyor.
Fatih Oktay’ın uzun ve titiz bir araştırmanın ürünü olan Çin. Yeni Büyük Güç ve Değişen Dünya Dengeleri adlı kitabı Türkiye’de önemli bir boşluğu dolduracak.
Fatih Oktay 1978 yılında ODTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu, Sayısal İletişim ve Uydu Haberleşmesi alanlarında çalıştıktan sonra 1980 yılında New York Eyalet Üniversitesi’nde ekonomi alanında eğitim gördü. Çin ile ilgisi ve bu konudaki araştırmaları Teknoloji ve Ekonomik Gelişme başlıklı çalışması çerçevesinde gelişti ve özellikle 2000 sonrasında yoğunluk kazandı; bir süre iş geliştirme ve araştırma amacıyla Çin’de yaşadı, Türkiye’de Çin konusundaki bilgi düzeyinin yükseltilmesine yönelik eğitim materyalleri ve dersler geliştirdi, Sabancı Üniversitesi Ekonomi bölümü ve Koç Üniversitesi İşletme bölümünde Çin ekonomisi, politik sistemi, iş dünyası ile ilgili dersler verdi.

Yılı
: 2017
ISBN
: 9786052951057
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 716

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Fatih Oktay Diğer KitaplarıFatih Oktay Kitapları