350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Darülbedayi’den Şehir Tiyatrosu’na

Darülbedayi’den Şehir Tiyatrosu’na
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Darülbedayi’den Şehir Tiyatrosu’na

Tiyatro sanatı bir yanıyla kum üstüne yazı yazmaya benzer. Haldun Taner’in Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı oyununda Thomas Fasulyeciyan’ın unutulmaz tiradında söylediği gibi: “Zaten aktör dediğin nedir ki?.. Oynarken varızdır, yok olunca da sesimiz o boş kubbede bir hoş sada olarak kalır… Olsa olsa eski program dergilerinde soluk birer hayal olur kalırız…”
Prof. Dr. Özdemir Nutku gibi hayatını tiyatro sanatına, ülkesinin kültür birikimini zenginleştirmeye adamış idealist bilim insanlarının iğneyle kuyu kazarcasına yürüttükleri titiz çalışmalar olmasa, “kum üstündeki o yazılar”, “boş kubbedeki replikler” gerçekten silinir gider, sonraki kuşaklara aktarılamazdı.
Darülbedayi’den Şehir Tiyatrosu’na adı eser de işte böyle bir çalışmanın ürünü. Türk tiyatrosunun asırlık çınarı olan, yüzüncü yılını kutladığımız İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun tarihinin anlatıldığı bu çalışma ilk kez 1969’da yayınlanmış, daha sonra 1993’te T.C. Kültür Bakanlığı, Tiyatro Araştırma-İnceleme Ödülü’nü kazanmıştı.
Prof. Dr. Nutku’nun yeni bilgilerle ve 1966 sonrasını kapsayan panoramik bir özetle güncelleştirerek hazırladığı bu yeni baskı, modern Türk tiyatrosunun kurucusu Muhsin Ertuğrul’un ve o ilk fedakâr kuşağın kahırlı, ama bir o kadar da onurlu mücadelesinden günümüze, İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun tarihini öğrenmek isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak.

Prof. Dr. Özdemir Nutku, Türk tiyatrosuna büyük katkıları olan bir eğitimci, yazar ve yönetmendir. Nutku, eleştirmen ve çevirmen olarak da önemli yapıtlar ortaya koymuştur. Sahnelediği pek çok oyunun yanı sıra, araştırma, inceleme ve çevirileriyle de ödüller kazanmıştır.

Yılı
: 2015
ISBN
: 9786053323846
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 424

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Özdemir Nutku Diğer KitaplarıÖzdemir Nutku Kitapları