Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Denemeler – Güvenilir Öğütler ya da Meselelerin Özü

Francis Bacon (1561-1626): Ünlü İngiliz filozof David Hume’un deyişiyle, Bacon dehasının azametinden ve tutumundaki incelikli, insancıl nitelikten ötürü her çağda beğeniyle karşılanmıştır. Bilginin gücünü vurguladığı Denemeler, bilim ve felsefeyi kalıpların baskısından kurtarmak için yazdığı Novum Organum, ideal toplum düzenini ele aldığı Yeni Atlantis başlıca eserlerindendir. Bacon’ın, hayatın etik, politik, maddi ve estetik düzenine dair öğütler verdiği, hayata dair felsefî gözlemlerini paylaştığı Denemeler: Güvenilir Öğütler ya da Meselelerin Özü ilk kez 1638 yılında Latince yayımlandı. Sermones Fideles sive Interiora Rerum başlıklı bu metin, yazarın Denemeler başlıklı İngilizce metninin büyük ölçüde değiştirilmiş halidir. Akıcı ve parlak diliyle her devrin insanına hitap eden bu büyük eser ilk kez başka bir dilde, Türkçede Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi okurlarıyla buluşuyor.
C. Cengiz Çevik (1983): İstanbul Üniversitesi, Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı. Aynı bölümde doktora eğitimini sürdürüyor. Yeditepe Üniversitesi’nde Latince okutmanlığı da yapan
Çevik, Eskiçağ ve Rönesans dönemi Latincesi, kültürü ve felsefe-bilim geleneği üzerine çeviri ve telif çalışmalarına devam etmektedir.
Melike Çakan (1991): Lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Ardından aynı bölümde “Francis Bacon’ın Denemeler’inde Faydacılığın İzleri” başlıklı yüksek lisans tezini verdi. 16-17. yüzyıl İngiliz edebiyatı, felsefesi ve hümanizmiyle ilgili akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Çevirmen : C. Cengiz Çevik, Melike Çakan
Orijinal Adı : Sermones Fideles Sive İnteriora Rerum (1638)
Yılı : 2017
ISBN : 9786052952429
Genişlik : 12,5
Yükseklik : 20,5
Sayfa Sayısı : 320


"Francis Bacon" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Seçme Aforizmalar Ciltli

Seçme Aforizmalar Ciltli

Francis Bacon
Etiket Fiyatı : 18.00 TL

12.96 TL

Seçme Aforizmalar

Seçme Aforizmalar

Francis Bacon
Etiket Fiyatı : 12.00 TL

8.64 TL