350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

IV. Haçlı Seferi Kronikleri – Ciltli

IV. Haçlı Seferi Kronikleri – Ciltli
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

IV. Haçlı Seferi Kronikleri Ciltli

Geoffroi de Villehardouin (1160-1212?) Fransız şövalye ve tarihçi. IV. Haçlı Seferi’ne katılmış, yazdığı kronikte Kutsal Topraklar’a varmadan Konstantinopolis’te sona eren seferin komutanlarını savunmuştur.

Henri de Valenciennes Jugement de Nostre Seigneur ve Lai d’Aristote adlı eserleriyle de bilinen bir 13. yüzyıl tarihçisidir. IV. Haçlı Seferi Kronikleri, Geoffroi de Villehardouin’in Konstantinopolis’in Fethi ve Henri de Valenciennes’in İmparator Henri Tarihi adlı eserlerinden oluşmaktadır. Villehardouin amacından sapan IV. Haçlı Seferi’nin macerasını, Valenciennes ise Bizans’ta Latin imparatorluğu dönemini samimi ve güvenilir bir biçimde anlatmışlardır.

Ali Berktay (1960): Oyun yazarı, çevirmen. Kerbela adlı oyunu ile 1996’da Yunus Emre Oyun Yarışması Büyük Ödülü’nü kazandı. Benim Meskenim Dağlardır adlı oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahneye kondu. Meyerhold’un tiyatro konusunda yazdıklarıyla, hakkında yayımlanmış yazıları ve belgeleri Tiyatroda Devrim ve Meyerhold’da bir araya getirdi. Edebiyat, tarih ve felsefe çevirileri arasında Mircea Eliade’ın Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi, André Malraux’nun İnsanlık Durumu, Amin Maalouf’un Semerkant, Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, Emile Durkheim’ın Sosyoloji Dersleri, Ivo Andriç’in Ömer Paşa, Charles Baudelaire’in Modern Hayatın Ressamı adlı eserleri yer alıyor.

 

İçindekiler

Çevirmenin Notu

Sunuş

Önsöz

Konstantinopolis’in Fethi (Geoffroi de Villehardouin)

İmparator Henri Tarihi (Henri de Valenciennes)

Son Söz Yerine

Açıklamalar

Dizin

Sunuş

Joinville, Fransa kraliçesi Jeanne de Navarre’ın kendisinden, “Kralımız Saint-Louis’nin hayırlı işlerini ve kutsal sözlerini derleyecek bir kitap” istediğini belirtir. Froissart da amacının 14. yüzyılın “büyük mucizelerini ve savaşlarını” nakletmek olduğunu açıklar. Ama Geoffroi de Villehardouin niye Dördüncü Haçlı Seferi anılarını derlemeye giriştiğini söylemez. Yine de eserin, Villehardouin’in Haçlı Seferi’nin başına geçirmeyi önerdiği Bonifacio del Monferrato’nun ölümüyle sona ermesi bu soruyu aydınlatabilecek bir olgudur. Böylece yazarın anılarında ve düşüncelerinde bu kişiliğin ne kadar önemli yer tuttuğu anlaşılmaktadır.

I- Dördüncü Haçlı Seferi’nin Yolundan Sapması

Anlaşılan, Villehardouin başından geçen maceranın hem kendisi hem de başkaları için bir muhasebesini yapmak istemiştir…

Çevirmen
Orijinal Adı
: Chronique de la Conquete de Constantinople
Yılı
: 2008
ISBN
: 9789944884990
Genişlik
: 13,5
Yükseklik
: 21,5
Sayfa Sayısı
: 352

Hasan Âli Yücel Klasikleri Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Geoffroi de Villehardouin Diğer KitaplarıGeoffroi de Villehardouin Kitapları