350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Dünya Düşünürleri Gözüyle Atatürk ve Cumhuriyeti

Dünya Düşünürleri Gözüyle Atatürk ve Cumhuriyeti
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Dünya Düşünürleri Gözüyle Atatürk ve Cumhuriyeti

Bernard Lewis
Mihail Gorbaçov
Jean-Paul Roux
Feroz Ahmad
Justine McCarthy
Cornelius Bischoff
Andrew Mango
Robert Mantran
Geoffrey Lewis
Carter Findley
Stanford Shaw
Arşi Han

Atatürk, Türk Devrimi, Türkiye Cumhuriyeti… Türk ulusu için hayatın bir parçası olan bu kavramların dışarıdan bakınca nasıl göründüğünü merak etmiş miydiniz?

Özer Ozankaya, Fransa’dan Azerbaycan’a, Rusya’dan Senegal’e, ABD’den Kenya’ya, Romanya’dan Tunus’a, alanlarında isim yapmış 43 düşünürle, işte bu amaçla söyleşiyor.

Bu söyleşileriyle Atatürk, Cumhuriyet ve Devrimlerin yabancı gözüyle nasıl göründüğünü saptayarak, Türkiye’nin ve yakın tarihinin genel görünüşünü başka bir bakış açısıyla çiziyor.

Bu söyleşiler, Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in olağan sayılan pek çok kazanımının, nasıl “bir uygarlık projesi” olarak değerlendirilmesi gerektiğini de vurguluyor:

Çağdaşlaşma, ulusal egemenlik, siyasetten ekonomiye tam bağımsızlık, laiklik, hukuk devrimi, kadın hakları, dil devrimi, demokrasi…

Prof. Dr. Özer Ozankaya (1937) Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 1959’da bitirdikten sonra Sosyoloji Bölümü’nde asistan oldu. Yüksek lisansını ABD’de Syracuse Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, profesörlüğe uzanan kariyerini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde sürdürdü. Çeşitli üniversitelerde verdiği lisans ve yüksek lisans derslerini, 1990’da kendi isteğiyle emekli olmasından sonra da yürütüyor. Sosyal bilimler alanına katkıları, Durkheim’dan Weber’e ve günümüz toplumbilimcilerine uzanan altı çevirisinin yanı sıra 1966’da basılan doktora tezi Üniversite Öğrencilerinin Siyasal Yönelimleri ile başlayan ve tarihten sosyolojiye, Cumhuriyet tarihinden Japon modernleşmesine dek çeşitli ve birbiriyle ilişkili konularda verdiği eserlerle sürüyor.

Yılı
: 2004
ISBN
: 9789754582000
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 420

Atatürk Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Özer Ozankaya Diğer KitaplarıÖzer Ozankaya Kitapları