Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Erken Osmanlı Döneminde Türk-Ceneviz Ticareti

Osmanlı devletinin kuruluş ve imparatorluğun inşa sürecinde uluslararası ticaret, Osmanlılar açısından en az fetihler kadar önem taşımaktaydı; daha doğrusu bu iki faaliyet aynı madalyonun iki yüzü gibiydi. Kate Fleet’in bu önemli çalışması, Osmanlı devletinin kuruluşundan İstanbul’un 1453’te fethine kadar geçen dönemde, Avrupalı tüccarlar ile Türk beylikleri ve Müslüman tüccarlar arasındaki ticari ilişkileri inceliyor. Daha önce hiç kullanılmamış Latince ve Türkçe kaynaklardan yararlanan ve ağırlıklı olarak  Cenevizler ile Türkler arasındaki ticari ortaklığa odaklanan Fleet, bu etkileşimin erken dönem Osmanlı devletinin ekonomik gelişimine ve Osmanlıların coğrafi yayılışına nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor. Erken dönem Osmanlı tarihinin çok az bilinen bir dönemi ve alanı konusunda okuyucuyu aydınlatan bu yenilikçi çalışma önemli bir başvuru kaynağı oluşturuyor.

Kate Fleet Cambridge University, Newnham College’de Osmanlı Çalışmaları bölümünde (Skilliter Centre) ders vermektedir; çeşitli makale ve eserlerinin yanı sıra The Cambridge History of Turkey dizisinin 1. cildinin (Byzantium-Turkey, 1071-1453) editörlüğünü yapmış, aynı dizinin 2. cildinin (The Ottoman Empire as a World Power, 1453-1603) editörlüğünü de Suraiya Faroqhi ile birlikte üstlenmiştir.

Çevirmen : Özkan Akpınar
Orijinal Adı : European and Islamic Trade in the Early Ottoman State
Yılı : 2009
ISBN : 9789944887533
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 268


"Kate Fleet" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Osmanlı İstanbul’unun Toplumsal Tarihi

Osmanlı İstanbul’unun Toplumsal Tarihi

Kate Fleet
Etiket Fiyatı : 30.00 TL

22.50 TL