Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Freud Bu İşe Ne Derdi?

 

Orta yaş krizi alameti kırmızı Ferrari hakkında Carl Jung’un neler diyebileceğini merak etmiş miydiniz? Ya da B. F. Skinner’ın, neden sürekli telefonunuzu kontrol ettiğinizi açıklarken söyleyebileceklerini? Bay/Bayan Doğru’yu ararken, hiç Erich Fromm’dan yardım istemek aklınıza geldi mi? Kısmen psikolojiye giriş kısmen de hayat kılavuzu sayılabilecek bu kitap, neden olduğunuz kişi olduğunuz, yaptığınız şeyleri neden yaptığınızla ilgili aydınlatan ve iç görü kazandıran bilgiler sunuyor; Melanie Klein, Donald Winnicott, Fritz Perls ve daha pek çok psikanalist ve psikoloğun bu konulardaki tavsiyelerine yer veriyor.

İçindekiler

Giriş

Birinci Bölüm : Nasıl biriyim?

İkinci Bölüm: Neden böyle davranıyorum?

Üçüncü Bölüm: Diğer insanlar

Dördüncü Bölüm: Neler Oluyor?

Beşinci Bölüm: Kendimi nasıl geliştirebilirim?

Kaynakça

Dizin

Psikoloji epey genç bir disiplindir. 1800’lerin sonlarında, psikolojinin iki “kurucu babasının” ön plana çıkmasıyla hayat buldu. Bunlardan biri, ilk psikoloji kurumunu (ve laboratuvarını) açan Alman bilim insanı Wilhelm Wundt, diğeri ise ABD’li filozof William James’tir. Wundt insan zihnini araştırmak üzere bilimsel ölçülere başvururken James zihni daha öznel bir açıdan araştırdı. Ünlü kitabı Psikolojinin İlkeleri (1890) bilinç, bellek, hayal gücü, akıl yürütme, niyet ve düşünce akışı gibi, psikologları o tarihten bu yana meşgul eden temel konulara ayrılmıştır. Acaba psikoloji bir teknik mi yoksa bir bilim mi olacaktı?

 

Çevirmen : Devrim Çetinkasap
Orijinal Adı : What would Freud do?
Yılı : 2017
ISBN : 9786052951286
Genişlik : 15
Yükseklik : 21
Sayfa Sayısı : 192


"Sarah Tomley" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.