400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Gücümüzü Hürriyet Aşkından Aldık – Devr-i Hamid’den Meşrutiyet’e

Gücümüzü Hürriyet Aşkından Aldık – Devr-i Hamid’den Meşrutiyet’e

Etiket Fiyatı : 250.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

162.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Gücümüzü Hürriyet Aşkından Aldık – Devr-i Hamid’den Meşrutiyet’e

Mustafa Asım Çalıkoğlu kendi ifadesiyle, “bugün Cumhuriyet güneşinin nuru içinde hür hava teneffüs eden demokrat Türk evladına, baba ve dedelerinin daha dün denecek kadar kısa zaman içindeki hayat şartlarını göstererek kendilerindeki enerjinin tükenmezliğine güvenlerini artırmak” için kaleme alır hatıralarını.

20 Nisan 1953’te “İstibdattan Cumhuriyete” başlığıyla Son Posta gazetesinde yayımlanmaya başlayan yazılarının birinci kısmı, o zamanki İstanbul’un çehresinden memleketin iktisadi ve ticari durumuna, okullarda verilen ilk okuma derslerinden Bâbıâli Caddesi’nin renkli simalarına, Osmanlı Bankası baskınından Girit meselesine kadar pek çok ayrıntıyı barındırır.

II. Abdülhamid döneminin baskısı altında İstanbul’da gazetecilik yapmaya çalışırken sürgüne gönderildiği Selânik’te İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne girer. Cemiyetin önde gelen isimleri ile birlikte çalışır. Meşrutiyet’in ilanına kadar burada yaşadıklarını ayrıntılarıyla anlattığı ikinci kısım ise cemiyetin örgütlenme şekillerine, olaylara ve insanlara bakış açısına dair önemli ve değerli bilgiler içerir.

Gazeteci, yazar, siyasetçi ve mütercim Mustafa Asım Çalıkoğlu, samimi bir dille kaleme aldığı hatıralarıyla, günümüz okurunu istibdadın ruh karartan atmosferinde adeta bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2023
ISBN
: 9786254294396
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 608

Anı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Mustafa Asım Çalıkoğlu Diğer Kitapları    Mustafa Asım Çalıkoğlu Kitapları