400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu – Çanakkale, Kutü’l-Amare ve Filistin Cephesi

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu – Çanakkale, Kutü’l-Amare ve Filistin Cephesi
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu – Çanakkale, Kutü’l-Amare ve Filistin Cephesi

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’na girerken Avrupa’nın ‘hasta adamı’ydı. En azından,19. yüzyılda bu benzetmeyi yapan Rus Çarı I. Nikola’dan beri, Batı kamuoyundaki genel kanı bu yöndeydi. Ama aradan dört yıl geçip Büyük Savaş’ın sonuna gelindiğinde, dönemin sanayi ve teknoloji devi olan Britanya İmparatorluğu’nun ordusuna Çanakkale ve Kutü’l-Amare’de yaşatılmış ciddi mağlubiyetler, İran ve Kafkasya seferlerinde kazanılmış başarılar Osmanlı ordusunun artılar hanesine kaydedilmişti.
Üstelik, Mondros Mütarekesi imzalanırken muharebe alanlarındaki mevcudiyetini yirmi altı muharip piyade tümeninde 900.000’i aşkın askerle koruyan ordunun önde gelen komutanları, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, Anadolu’nun savunulması için faal olarak hazırlığa başlamışlardı.

Osmanlı Devleti’nin geri yapısına rağmen, ordunun nasıl olup da böyle yüksek seviyede bir genel muharebe etkinliği geliştirebildiğini inceleyen bu kitap, Osmanlı ve Britanya ordularını karşı karşıya getiren dört önemli muharebe çevresinde bu sorunun cevabını arıyor: 1915’te Çanakkale,1916’da Kutü’l-Amare,1917’de Üçüncü Gazze-Birü’s-Sebi ve 1918’de Megiddo (Nablus) muharebeleri.

Hâkim tarihçilik anlayışının aksine, başarının nedenlerini teşkilat yapısı, muharip lider kadrosu gibi iç unsurlarda arayan Edward J. Erickson’ın bu kitabı, içerdiği yeni açılımlarla Birinci Dünya Savaşı’na ve genel olarak askeri tarihe ilgi duyanların vazgeçemeyecekleri bir başvuru kaynağı olacak.

Edward J. Erickson, Amerika Birleşik Devletleri ordusundan yarbay rütbesiyle emekli olmuştur. University of Leeds’den doktora derecesi alan Erickson,20. yüzyıl başlarında Osmanlı ordusunun durumuyla ilgili çok sayıda çalışma kaleme almıştır. Yayımlanmış eserleri: Defeat in Detail: The Ottoman Army in the Balkans,1912-1913 (2003) ; Ordered to Die: A History of the Ottoman Army in the First World War (2000) ; History of WW I: Gallipoli & The Middle East (From The Dardanelles To Mesopotamia) (2008) .

Çevirmen
Yılı
: 2009
ISBN
: 9789944886277
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 342

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Edward J. Erickson Diğer KitaplarıEdward J. Erickson Kitapları