150 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
250 TL ve üzerine 5'e varan taksit imkânı

Tanzimat – Değişim Sürecinde Osmanlı İmparatorluğu

Tanzimat – Değişim Sürecinde Osmanlı İmparatorluğu

66.50  TL

-+
10 : 00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün içerisinde kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Tanzimat – Değişim Sürecinde Osmanlı İmparatorluğu

Tanzimat Fermanı, Osmanlı ve Türk modernleşmesinin en önemli tarihsel dönemeçlerinden biridir. Bu ferman, anayasal tarihimizin başlangıcı olarak kabul edilir. Ayrıca modern hukuk devletinin kuruluşu ve buna bağlı olarak yeni idari yapıların doğuşunun temelleri de Tanzimat dönemine uzanır. Toplumsal ve zihinsel değişim açılarından da bu dönemin taşıdığı önem yadsınamaz. İşte tüm bunlardan dolayı da Tanzimat dönemi, üzerinde sürekli düşünülmesi ve tekrar tekrar yorumlanarak değerlendirilmesi gereken tarihsel bir evredir.

Bu eser, bu yorumlama ve değerlendirme sürecine bir katkı olarak, çağımızın tarihçi ve sosyal bilimcilerinin çalışmalarından derlendi. Hem Türkiye’den hem dünyadan üç kuşaktan 32 akademisyenin 36 makalesi, Tanzimat’ı farklı bakımlardan ele alırken, bu süreçteki üç temel belge de çevriyazı olarak eserin girişinde yer alıyor: Sened-i İttifak, Tanzimat Fermanı ve Islahat Fermanı.

Halil İnalcık (1916) İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi DTCF’nin ilk öğrencilerinden oldu. Yakınçağ Bölümü’nde “Tanzimat ve Bulgar Meselesi” teziyle doktorasını aldı, 1952’de profesör oldu. 1972’de Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü’nde göreve başladı. 1992’de Bilkent Üniversitesi’ne Tarih Bölümü’nü kurmak üzere davet olundu. Başta Harvard olmak üzere Amerikan üniversitelerinde Osmanlı tarihi seminerleri düzenledi. 1973’te yayınlanan  The Ottoman Empire – The Classical Age (1300-1600) (Osmanlı İmparatorluğu – Klasik Çağ) kitabı tüm Balkan dillerine, Arapça ve Ukrayna diline çevrilerek klasik bir Osmanlı tarihi kaynağı olarak kabul edildi. İnalcık’ın çalışmalarını sürdürdüğü ve arşivini bağışladığı Bilkent Üniversitesi’nde, Halil İnalcık Center for Ottoman Studies (HICOS; Halil İnalcık Osmanlı araştırmaları merkezi) 2008’de açılmıştır.

Mehmet Seyitdanlıoğlu (1957) Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi, DTCF, Yakınçağ Tarihi Kürsüsü’ndeki lisans ve yüksek lisansını tamamladı.  Hacettepe Üniversitesi’nde “Tanzimat Döneminde Meclis-i Vâlâ-yı Ahkâm-ı Adliye” teziyle 1992’de doktor oldu. Tanzimat dönemi meclisleri, demokrasi tarihi ve siyasi tarih üzerine kitaplar ve makaleler yazdı. 1996’da Tanzimat Devri’nde Meclis-i Vâlâ kitabıyla Toplumsal ve Ekonomik Tarih Araştırmaları Vakfı’nın “Afet İnan Tarih Araştırmaları” ödülünü kazandı. 2010’da profesör oldu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesidir.

Yılı
: 2011
ISBN
: 9786053602743
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 826

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Halil İnalcık Diğer KitaplarıHalil İnalcık Kitapları