Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İmparatorlukların Çöküşü – Osmanlı-Rus Çatışması 1908-1918

Osmanlı ve Rus imparatorluklarının çöküşü, çağdaş tarihte büyük bir dönüm noktasıdır. Bu imparatorlukların çözülmesi Birinci Dünya Savaşı’nın hem sebebi hem de sonucu olurken, milyonlarca insanın da ölümüne yol açtı. Ortadoğu ile Avrasya’nın çehresini geri dönüşsüz bir şekilde değiştiren bu çöküşün etkileri günümüzde Türkiye, Arap ülkeleri ve Kafkasya’da halen sürmektedir.

Elinizdeki kitap, iki büyük imparatorluğun birbirleriyle rekabet içinde yıkılmasını Osmanlı ve Rus arşivlerinde derinlemesine bir araştırmaya dayanarak anlatıyor. Söz konusu rekabeti karşıt milliyetçiliklerin çatışması olarak tasvir eden geleneksel anlatı bu öncü çalışmada tersyüz ediliyor ve yerine, 20. yüzyılda Osmanlı-Rus sınır bölgelerindeki tarihsel akışın anahtarı olarak jeopolitik rekabet ile yeni bir devletlerarası düzenin küresel çapta ortaya çıkışı konuluyor.

İmparatorlukların Çöküşü, Ortadoğu, Rusya ve Avrasya tarihi, uluslararası ilişkiler, etnik çatışmalar ve Birinci Dünya Savaşı ile ilgilenen herkesin ilgisini çekecek bir başvuru kaynağı.

Michael A. Reynolds , Princeton Üniversitesi Yakındoğu Araştırmaları bölümünde doçent olarak görev yapmaktadır. Özellikle Kafkasya tarihi üzerine uzmanlaşan Reynolds, ilk kitabı olan İmparatorlukların Çöküşü yanında Ermenistan, Azerbaycan ve Kürt tarihi üzerine çeşitli makaleler kaleme almıştır.
İmparatorlukların Çöküşü American Historical Association George Louis Beer uluslararası tarih ödülünü almıştır.

Çevirmen : Yücel Aşıkoğlu
Orijinal Adı : Shattering Empires The Clash and Collapse of the Ottoman and Russian Empires 1908-1918
Yılı : 2016
ISBN : 9786053328308
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 396


"Michael A. Reynolds" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.