Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İntihar – Foucault, Tarih ve Hakikat

Akıl hastalıklarının tedavisinin ve psikiyatrinin bilim olarak inşa edilmesi süreci ile intihara eğilimin bir hastalık olarak kurgulanması arasındaki bağlantıları odak noktasına alan bu kitap Michel Foucault’nun eserlerinden ilham alıyor.
İntihar dinin, ahlakın ve hukukun konusu olmaktan çıkıp nasıl bilimsel bir sorun haline geldi? İntihara eğilim hangi koşullarda mücadele edilmesi gereken patolojik bir vaka olarak tanımlandı ve bununa ilgili ne tür tarihsel pratikler söz konusudur? Bu sorulara ışık tutmaya çalışan kitap tarihçiler kadar, sosyologların ve bilim felsefecilerinin de ilgisini çekecek kapsamlı bir söylem analizi ortaya koyuyor.
Ian Marsh (d.1952) Canterbury Christ Church Üniversitesinde öğretim üyesidir. Çalışma alanı intiharı önleme ve bu alandaki düşünce ve uygulamaların tarihidir. Üniversitedeki görevinden önce NHS Community Mental Health Team’de çalışmıştır.

Ian Marsh, intiharı konu alan özgün ve kışkırtıcı incelemesinde, bu ciddi halk sağlığı sorunuyla ilgili günümüz düşünce, uygulama ve politikalarını etkileyen tarihsel ve kültürel güçleri mercek altına alıyor. Kitapta, Fransız filozof Michel Foucault’nun çalışmalarından yararlanılarak, intiharın her şeyden önce psikiyatrik bir sorun olarak görülmeye başlamasının hikâyesi anlatılıyor. Marsh, intihar ve intihara eğilimli kişiyle ilgili düşünce, tutum ve uygulamalarımızın içine işlemiş kabulleri ve kesinlikleri sorgulamaya girişiyor ve sonuçta, sarsıcı olduğu kadar bilgilendiren açıklamalarda bulunuyor. Özellikle psikoloji, tarih, sosyoloji ve sağlık bilimleri çalışanlarının, öğrencilerinin ve araştırmacılarının ilgisini çekebilecek bir kitap…

Çevirmen : Yonca Aşçı Dalar
Orijinal Adı : Suicide – Foucault, History and Truth
Yılı : 2017
ISBN : 9786052951194
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 360


"Ian Marsh" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.