Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İstanbul’da Kayıp Zamanlar II

Liji Pulcu Çizmeciyan, İstanbul’da Kayıp Zamanlar’ın ikinci cildi ile kaldığı yerden İstanbul ve kendi öyküsünü
anlatmaya devam ediyor. Notre Dame de Sion’dan mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi bölümüne beş yakın arkadaşıyla birlikte giden Çizmeciyan 1940’ların üniversite çevrelerini, arkadaşlıkları, entelektüel çevrelerdeki dedikoduları genç bir öğrenci gözünden anlatıyor.
İngiliz Filolojisi’nden mezun olduktan sonra rotasını çizmeye çalışan Çizmeciyan bu arayışı sırasında eğitim  hayatından hiç kopmaz. Mezuniyetinden bir yıl sonra bu kez İÜ Fransız Filolojisi bölümüne kaydını yaptırır. Prof. Riri Kemalof’un önerisiyle doktora tezi olarak Marcel Proust’u seçen Çizmeciyan için yeni bir dönem başlar.
İstanbul’da Kayıp Zamanlar II’de Çizmeciyan’ın İstanbul’unda başlayan yolculuğu, Marcel Proust’un izinde Paris
sokaklarında devam ediyor. 1958’de Cezayir olaylarının Paris sokaklarını kasıp kavurduğu günlerde Çizmeciyan, Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) Fransız Bursu’yla doktoraya hazırlandığı için Paris’tedir.
1971 yılında Notre Dame de Sion’a Fransız Edebiyatı hocası olarak dönen ve emekliliğine kadar da aynı okulda
öğretmenlik yapan Çizmeciyan’ın sımsıcak anlatımıyla İstanbul’da Kayıp Zamanlar’ın izini sürmeye devam ediyoruz.

Liji Pulcu Çizmeciyan (1924) İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion Kız Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi bölümünü bitirdi. 1948-52 arasında mezun olduğu lisede İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. 1955’te evlendi. Eşinin de teşvikiyle 1956-59 döneminde Fransa’da, CNRS bursuyla, Fransız filolojisi alanında Marcel Proust hakkında doktora yaptı. Kızı okul çağına geldikten sonra, mezun olduğu lisede bu kez Fransız edebiyatı öğretmeni olarak, 1971-81 arasında çalıştı. Emekliliğini yazarak değerlendiren Liji Pulcu Çizmeciyan’ın Fransızca olarak kaleme aldığı yayımlanmamış roman ve öyküleri bulunmaktadır. Birinci cildi de yayınevimizden
çıkan İstanbul’da Kayıp Zamanlar, Çizmeciyan’ın yayımlanan ilk eseridir.

Yılı : 2018
ISBN : 9786052953976
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 360


"Liji Pulcu Çizmeciyan" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi İstanbul’da Kayıp Zamanlar

İstanbul’da Kayıp Zamanlar

Liji Pulcu Çizmeciyan
Etiket Fiyatı : 14.00 TL

10.08 TL