Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

İstanbul’daki Venedikliler – Yeniçağ Başlarında Akdeniz’de Millet, Kimlik ve Bir Arada Varoluş

Osmanlı ve Venedik İmparatorluklarının ortak tarihi, genellikle “medeniyetler çatışması” görüşü çerçevesinde, bir rekabet ve düşmanlık hikâyesi olarak anlatılır. Erken modern dönemdeki Doğu Akdeniz’i yeni bir bakışla ele alan Eric R. Dursteler ise bu ortak tarihin bu kadar basit bir ikili karşıtlık olarak okunamayacağını gözler önüne seriyor. Altı ayrı arşivden derlediği belgeler ışığında, Osmanlı–Venedik ilişkilerinin Yeniçağ başlarından Yakınçağ başlarına uzanan tarihine yeni bir bakış getiriyor. Bu tarihi, “medeniyetler çatışması” çerçevesinden çıkartarak, “bir arada varoluş” başlığı altında sunuyor. İstanbul’daki Venedikliler, iki kültür arasındaki geçişkenlikleri ve şartlara göre değişen esnek ilişkileri sadece devlet ilişkileri düzeyinde ele almakla kalmıyor. İstanbul’daki Venedik elçilerinden –yani balyoslardan– tacirlere, Venedikli sürgünlerden Osmanlı Devleti’nde üst düzeylere dek yükselen mühtedilere, çifte tebaalı Rumlardan kölelere uzanan insan manzaralarıyla, bu bir arada varoluş anlayışının toplumun her kesimine nasıl nüfuz ettiğini gözler önüne seriyor.

Eric Dursteler (1964) Brigham Young Üniversitesi’nde tarih öğrenimini gördü ve yüksek lisans yaptı. Brown Üniversitesi’nde ikinci yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı. Halen Brigham Young Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesidir. Erken modern dönemde Doğu Akdeniz tarihini çeşitli yönleriyle inceleyen iki kitap, iki makale derlemesi ve pek çok makale yayımladı.

Çevirmen : Taciser Ulaş Belge
Orijinal Adı : Venetians in Constantinople
Yılı : 2012
ISBN : 9786053604525
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 377


"Eric R. Dursteler" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.