350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

İstibdattan Meşrutiyete Çocukluktan Gençliğe

İstibdattan Meşrutiyete Çocukluktan Gençliğe
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

İstibdat döneminde orta halli bir ailenin çocuğu olarak doğan İsmail, onu bekleyen karmaşık yılları bilirmişçesine, küçük yaşta günlük tutmaya başlamıştı…

İstanbul’da yangınlar, taşınmalar, mahalle mektebi, hafızlık dersleri arasında geçip giden çocukluğunu çalkantılı yıllar takip edecekti.

Lise ve üniversite yıllarında İkinci Meşrutiyet’ten 31 Mart Vakası’na, Trablusgarp Savaşı’ndan Balkan Savaşları’na pek çok olaya tanık oldu.

Genç İsmail için bu olaylar, gündelik hayatın ölümden aşka, meraktan öfkeye, hastalıktan hayat felsefesine uzanan duyguları arasında akıp gidiyordu.

Ve belki de, böyle bir ortamda şekillenmeye başlayan dünya görüşü, onu da pek çok akranı gibi “cumhuriyet” düşüncesine hazırlıyordu…

İ. Hakkı Sunata (1892-1988) İstanbul’da doğdu. Vefa İdadisi’ni bitirdi. Darülfünun (İstanbul Üniversitesi) Hukuk Fakültesi ikinci sınıfındayken, Birinci Dünya Savaşı başlayınca askere alındı. Çanakkale’de ve Doğu Cephesi’nde savaştı. Savaş anıları bu dizimizde Gelibolu’dan Kafkaslara adıyla yayımlandı. Mondros Mütarekesi ile terhis edildikten sonra İstanbul’a döndü, yarım kalan hukuk tahsilini tamamlarken ailesini geçindirmek için Darülfünun’da çalıştı. İstanbul’da İşgal Yılları kitabında ise bu döneme ait anılarını derledi. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Turgutlu’da savcı olarak işe başladı. Orada evlendi. Denizli’de sulh hukuk hakimi; Karaman, Artvin, Zonguldak ve Gaziantep’de savcı olarak görevlendirildi. İki kızı ve bir oğluna okumayı sevdirdi; üçü de tıp doktoru oldu. 1958’de Tekirdağ ağır ceza reisliğinden emekli oldu. Tuttuğu çocukluk, gençlik, savaş ve İstanbul’da işgal zamanına ait günlükleriyle anılarını, emeklilik döneminde yeni harflerle yazıp unutulmaması için çocuklarına bıraktı. İstanbul’da vefat etti.

Yılı
: 2007
ISBN
: 9789754589740
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 408

Anı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
İ. Hakkı Sunata Diğer Kitaplarıİ. Hakkı Sunata Kitapları