350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Jön Türkler ve Araplar

Jön Türkler ve Araplar
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Jön Türkler ve Araplar

Osmanlıcılık, Erken Arap Milliyetçiliği ve İslamcılık 1908-1918

“İngilizlerin Araplar hakkında, Arapların da İngilizler ve Türkler hakkında neler düşündüklerini artık az çok  biliyoruz, ancak Türklerin, özellikle de İttihat ve Terakki Cemiyeti üyesi Türklerin Araplar hakkında neler düşündükleri, halen büyük ölçüde yanıtsız kalmış bir sorudur.”

Albert Hourani (1980) Jön Türkler ve Araplar, Hourani’nin sözünü ettiği bu boşluğu dolduran bir çalışma. İmparatorluğun Arap  vilayetlerinde Osmanlı hükümetlerinin ne tür politikalar uyguladığına, bu politikaların 20. yüzyılın başlarında, özellikle de 1908’den I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar uzanan dönemde nasıl yeniden düzenlendiğine ışık tutuyor.

Dr. Hasan Kayalı, bir yandan Türk ve Arap milliyetçi akımlarının başlangıçlarına değinirken, diğer yandan  Osmanlıcılıktan İslamcılığa kadar çeşitli devlet politikalarını da ele alıyor. Kayalı, gerek Osmanlı gerekse Batı arşivlerindeki geniş bir taramaya dayanan çalışmasında, Arap vilayetlerindeki sürecin II. Abdülhamid’in saltanatından İttihat ve Terakki devrine sergilediği süreklilik ve kopuşları ortaya koyarken, ıslahat hareketlerini iktidar-muhalefet arasındaki siyasi rekabet ve Büyük Güçler’in çıkarları bağlamında irdeliyor. Dr. Hasan Kayalı California Üniversitesi (San Diego) Tarih Bölümü’nde ders vermektedir. Akademik çalışmaları Osmanlı Devleti’nden ulus-devletlere geçiş süreci ve özellikle Türk-Arap ilişkileri üzerine yoğunlaşmıştır.  Yayınlanmış eserleri arasında, Joseph Esherick ve Eric Van Young ile birlikte editörlüğünü üstlendiği Empire to Nation: Historical Perspectives on the Making of the Modern World (2006) de yer almaktadır.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Arabs and Young Turks Ottomanism, Arabism, and Islamism in the Ottoman Empire, 1908-1918
Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052953303
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 336

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Hasan Kayalı Diğer Kitapları    Hasan Kayalı Kitapları