350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Kamûs-i Bahrî Deniz Sözlüğü

Kamûs-i Bahrî Deniz Sözlüğü
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Kamûs-i Bahrî Deniz Sözlüğü

Derleyen: Süleyman Nutki

Yirminci yüzyılın başlarında Süleyman Nutkî tarafından derlenen Kamûs-i Bahrî, deniz kültürümüzün sürekliliğini sağlayan çalışmaların başında gelmektedir. 3500’ün üzerindeki deniz terminolojisine ait sözcükleri bir araya getiren Nutkî’nin çalışması, özgün çizimlerin yanı sıra Gemicilik Fenni ve Paasch görselleriyle denizciliğin gelişim ve değişim evrelerini de göz önünde tutarak hazırlanmıştır.

Kamûs-i Bahrî (Deniz Sözlüğü), Mustafa Pultar’ın, özenli Türkçesi ve deniz kültürü çalışmalarıyla 1500 kelimelik  yeni bir lügatçe ile zenginleştirilmiştir.

Osmanlıca ve Türkçe olarak düzenlenen Deniz Sözlüğü, günümüz okuruyla, denize sevdası olanlarla buluşuyor..

Binbaşı Süleyman Nutkî (1853 – 1924) Osmanlı Devleti’nin son yarım yüzyılında denizcilik kültürünün gelişmesine sonsuz emeği geçmiş ve sayısız eserler vermiş bir deniz subayıdır.

Eserleri arasında Deniz Müzesi’nin kuruluşu, Deniz: Deniz Kuvvetleri Dergisi adı altında hâlâ yayımı devam eden Risale-i Mevkute-i Bahriye ile Mecmua-i Fünun-i Bahriye, Deniz ve Umman gibi dergilerin çıkarılması vardır. Osmanlı Kaptan ve Makinistler Cemiyeti’nin ve kılavuzluk teşkilatının kuruluşuna önderlik etmiştir. Çok sayıdaki kitabı arasında Ertuğrul Fırkateyni Faciası, Bahriye Kura Neferi, Istılahat-ı Bahriye ve Muharebat-ı Bahriye-i Osmaniye gibi eserler vardır.

Prof. Dr. Mustafa Pultar, Orta Doğu Teknik ve Bilkent Üniversitelerinin emekli öğretim üyelerindendir. Denizcilik kültürümüz ile ilgili yazıları çeşitli dergilerde, özellikle Yelken Dünyası dergisinde yayımlanmaktadır. Kitapları arasında Yıldız Adları Sözlüğü ve Ahmet Rasim Barkınay’ın Adalar Denizi Kılavuzu adlı eserinin çevirisi bulunmaktadır.

Yılı
: 2011
ISBN
: 9786053601975
Genişlik
: 15
Yükseklik
: 21,5
Sayfa Sayısı
: 368

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Mustafa Pultar Diğer KitaplarıMustafa Pultar Kitapları