Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Kırım Savaşı ve Osmanlılar

Kırım Savaşı (1853-56) Avrupa tarihinde olduğu kadar Osmanlı tarihinde de belirleyici bir dönüm noktasıdır, ama çoğunlukla Avrupalıların bakış açısından incelenip analiz edilmiştir. Buharlı ve zırhlı savaş gemileri, demiryolu, telgraf ve uzun menzilli tüfek gibi savaş sanatında devrim yaratan endüstriyel buluşlar ilk defa Kırım Savaşı’nda yaygın şekilde kullanılmış; savaş muhabirleri, yepyeni bir buluş olan fotoğraf makinesi ve kitlesel medya, cephe gerisindeki kamuoyunun hayatına savaşı ilk defa bu denli dahil etmiştir.
Candan Badem’in daha önce kullanılmamış Osmanlı ve Rus arşiv kaynakları ile Batı dillerindeki mevcut literatürden derinlemesine faydalanarak yazdığı Kırım Savaşı ve Osmanlılar, bu savaşın Osmanlı devleti ile toplumu üzerindeki etkisine odaklanıyor. Savaşın mali, sosyal ve siyasi etkilerine dair yeni ve özgün görüşler ortaya koyan Badem, Osmanlıların hem aktör hem de kurban olarak öneminin altını çiziyor. Osmanlı ve Avrupa kamuoyunun durumu ile savaşın diplomatik, ekonomik ve siyasi sebeplerinin incelenmesinin yanı sıra, konuya dair oldukça hacimli literatürün eleştirel değerlendirilmesi de eserde yer alıyor. Candan Badem Osmanlı-Rus savaşları ve Doğu Anadolu tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınmaktadır. Yazar, bu konularda çok sayıda makale kaleme almıştır. Türkçede yayımlanan diğer kitapları: Türk-Ermeni Sorunu Bibliyografyası (2007), Çarlık Rusyası  Yönetiminde Kars Vilayeti (2010), Müşavir Paşa’nın Kırım Harbi Anıları (2012, çeviren ve yayına hazırlayan).

Çevirmen : Eşref Bengi Özbilen
Orijinal Adı : The Ottoman Crimean War
Yılı : 2017
ISBN : 9786052951729
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 504


"Candan Badem" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.