350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Kubilay Han’ın Seyyahı – Doğu’dan Batı’ya İlk Yolculuk

Kubilay Han’ın Seyyahı – Doğu’dan Batı’ya İlk Yolculuk
Tükendi Gelince Haber Verelim
Değerli okurlarımız, 14 Haziran saat 12:00’dan sonra verilen siparişler 20 Haziran’dan itibaren sırasıyla kargoya verilecektir.


Açıklama

Kubilay Han’ın Seyyahı, Ortaçağ Asya Türk tarihinin ülkemizde az tanınan bir kahramanının izini sürüyor. 1220’li yılların ortalarında Kubilay Han’ın –bugün Pekin adıyla bildiğimiz– yeni başkenti Hanbalık yakınlarında, Öngüt boyundan bir aileye erkek bir bebek katılır. Nesturi inancına sahip ailesi, bebeğe Bar Savma adını verir. Bar Savma yetişkinlik çağında, daha önce yöresinden kimsenin cesaret edemediği biçimde, Kudüs’e ziyarette bulunmaya karar verir. Kuzey Çin’den Ortadoğu’ya uzanan bu zorlu güzergâhı aşmak için Kubilay Han’ın da desteğini alır. 1270’lerin sonlarına doğru, Marco Polo’dan 15 yıl kadar önce ve onun izlediği yönün tersine, Ortadoğu’ya doğru yola çıkar. Ve yol boyunca bu kitabın temelini oluşturan seyahat notlarını tutmaya başlar. Savma, her ne kadar Kudüs’e gitmek niyetiyle yola çıkmışsa da, Ortadoğu’da İlhanlılar ve Memluklar arasında süren askeri rekabet ona beklemediği diyarların kapısını açar: Arğun Han’ın elçisi olarak, Memluklara karşı bir ittifak arayışı peşinde Avrupa’nın büyük hükümdarlarıyla görüşmek üzere 1287’de bir kez daha yola düşer. Anadolu Selçuklu topraklarından geçerek, son demlerini yaşayan Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’a ulaşır. İmparatorla görüştükten sonra Papa’nın huzuruna çıkmak üzere Cenova üzerinden Roma’ya gider. Yeni papanın seçimini beklerken Fransa kralını görmek için Paris’e, İngiltere kralıyla buluşmak için Bordeaux’ya gider…

Morris Rossabi (1941) çağımızın üretken Asya tarihçilerindendir. Columbia Üniversitesi’nde 1970’te tamamladığı doktorasının ardından Orta Asya, Çin ve Moğol tarihi üzerine çalışmayı sürdürdü. Aralarında Uygurca, Moğolca, Çince, Arapça ve Farsçanın da bulunduğu dokuz dili, araştırma yapacak düzeyde öğrendi. 1964’te akademik çalışmalar için gittiği Tayvan’dan sonra Asya’da ve Akdeniz dünyasında pek çok ülkede de bulundu. Kubilay Han’ın Seyyahı’nı yazmak için 1989-1990 yıllarında Türkiye, İtalya ve Fransa’da araştırmalar yaptı. ABD’de pek çok üniversitede ders verdi. Halen City University of New York ve Columbia Üniversitesi’nde görev yapmaktadır. Pek çok makalesi ve tebliğinin yanı sıra yayımladığı dokuz kitaptan bazıları şunlardır: Genghis Khan and the Mongolian Empire (William Fitzhugh ile, 2008), China and the Mongolian Empire (2008), Modern Mongolia: From Khans to Commissars to Capitalists (2005), Governing China’s Multi-ethnic Frontiers (2004), Khubilai Khan:  His Life and Times (1988).

Çevirmen
Yılı
: 2008
ISBN
: 9789944883603
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 204

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Morris Rossabi Diğer KitaplarıMorris Rossabi Kitapları