350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Kültürlerarası Felsefe

Kültürlerarası Felsefe
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Felsefenin ne olduğu ve hayatımızda nasıl yer işgal ettiği her zaman tartışılmaya değer bir konu başlığı olmuştur. Yokluğu esnasında duyulan eksiklik ve varlığı sırasında duyulan tedirginliğin yarattığı bocalamalar arasındaki gerilimle neredeyse özdeş hale gelmiştir felsefe. Hele kültür söz konusu olunca bu gerilimin giderek artması kaçınılmazdır. Felsefe bir yandan evrenselliğe uzanmaya çalışan bir tavra sahipken, diğer yandan, hemen her şey gibi bir de kültürel iklimin etkisi altındadır.
Franz Martin Wimmer de bu çalışmasında söz konusu kültürel yapıların felsefe üzerindeki etkilerinin bir bilançosunu çıkarıyor. Tekilliklerden ziyade çoklukların geçerli olduğu kültürel bağlamların felsefe kavrayışlarını ne şekilde koşullandığını örneklerle ortaya koyan Kültürlerarası Felsefe, aynı zamanda felsefenin Çin, Hindistan ve İslam’daki başlangıçlarını da inceleyerek, “felsefe Batı’ya özgüdür” yaklaşımını da mercek altına alıyor. Öyle görünüyor ki, küreselleşen bir dünyada kültürel çokluğa maruz kalan bir felsefenin kendi haklılığını gösterebilmesinin tek yolu, çeşitli kültürlerin felsefi sorularını buluşturabilmesinden geçiyor.

Farklılıklarla birlikte ve farklılıkların arasında felsefe yapmak!  Kültürlerarası Felsefe, farklılıklar çağında yeni bir kapıyı aralıyor…

Prof. Franz Martin Wimmer, Viyana Üniversitesi Felsefe Enstitüsü’nde ders vermektedir. Kültürlerarası felsefenin yanı sıra diğer araştırma alanları, kültür felsefesi, felsefe tarihi ve bilim kuramıdır. Yayımlanmış eserlerinden bazıları: Globalität und Philosophie. Studien zur Interkulturalität (2003); Essays on Intercultural Philosophy (2002); Kulturphilosophische Essays (2002).

Çevirmen
Orijinal Adı
: Interkulturelle Philosophie
Yılı
: 2009
ISBN
: 9789944887496
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 254

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Franz Martin Wimmer Diğer Kitapları    Franz Martin Wimmer Kitapları