Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Felsefenin ne olduğu ve hayatımızda nasıl yer işgal ettiği her zaman tartışılmaya değer bir konu başlığı olmuştur. Yokluğu esnasında duyulan eksiklik ve varlığı sırasında duyulan tedirginliğin yarattığı bocalamalar arasındaki gerilimle neredeyse özdeş hale gelmiştir felsefe. Hele kültür söz konusu olunca bu gerilimin giderek artması kaçınılmazdır. Felsefe bir yandan evrenselliğe uzanmaya çalışan bir tavra sahipken, diğer yandan, hemen her şey gibi bir de kültürel iklimin etkisi altındadır.
Franz Martin Wimmer de bu çalışmasında söz konusu kültürel yapıların felsefe üzerindeki etkilerinin bir bilançosunu çıkarıyor. Tekilliklerden ziyade çoklukların geçerli olduğu kültürel bağlamların felsefe kavrayışlarını ne şekilde koşullandığını örneklerle ortaya koyan Kültürlerarası Felsefe, aynı zamanda felsefenin Çin, Hindistan ve İslam’daki başlangıçlarını da inceleyerek, “felsefe Batı’ya özgüdür” yaklaşımını da mercek altına alıyor. Öyle görünüyor ki, küreselleşen bir dünyada kültürel çokluğa maruz kalan bir felsefenin kendi haklılığını gösterebilmesinin tek yolu, çeşitli kültürlerin felsefi sorularını buluşturabilmesinden geçiyor.

Farklılıklarla birlikte ve farklılıkların arasında felsefe yapmak!  Kültürlerarası Felsefe, farklılıklar çağında yeni bir kapıyı aralıyor…

Prof. Franz Martin Wimmer, Viyana Üniversitesi Felsefe Enstitüsü’nde ders vermektedir. Kültürlerarası felsefenin yanı sıra diğer araştırma alanları, kültür felsefesi, felsefe tarihi ve bilim kuramıdır. Yayımlanmış eserlerinden bazıları: Globalität und Philosophie. Studien zur Interkulturalität (2003); Essays on Intercultural Philosophy (2002); Kulturphilosophische Essays (2002).

Çevirmen : Mustafa Tüzel
Orijinal Adı : Interkulturelle Philosophie
Yılı : 2009
ISBN : 9789944887496
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 254


"Franz Martin Wimmer" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.