350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Küresel Çatışmayı ve İşbirliğini Anlamak

Küresel Çatışmayı ve İşbirliğini Anlamak
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Küresel Çatışmayı ve İşbirliğini Anlamak

ABD’de Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Ulusal İstihbarat Konseyi’nde müsteşar seviyesinde görev yapmış, “yumuşak güç” kavramının mucidi, tanınmış akademisyen Prof. Joseph S. Nye, Jr. ile David A. Welch tarafından kaleme alınan Küresel Çatışmayı ve İşbirliğini Anlamak, Westphalia Barışı’ndan Soğuk Savaş sonrası döneme kadar uluslararası ilişkilerde yaşanan gelişmeleri, ABD politikasını üretenlerin bakış açısından irdelediği için ayrı bir önem taşıyor.
Eserin güncellenmiş 8. baskısından yapılan çeviride, dünya politikasını incelemekte kullanılan kilit kavramlar, araçlar ve yaklaşımlar son derece akıcı bir üslupla özetlenirken, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları’nın nedenlerinin çeşitli açılardan irdelendiği, Soğuk Savaş, nükleer silahlar ve caydırıcılık, Soğuk Savaş sonrasında dünya, devletler arası çatışmalar ve devlet dışı aktörler, uluslarötesi güçler gibi olguların değerlendirildiği bölümler de yer alıyor. Son bölümü ise gelecek perspektiflerinin ve alternatif gelecek modellerinin tartışılması oluşturuyor.
Bu eser, uluslararası ilişkiler bölümlerinde okuyan öğrenciler için olduğu kadar, siyaset bilimle ve yakındönem tarihiyle ilgilenen okurlar açısından da önemli bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

Joseph S. Nye, Jr., 2008 yılında 1700 uluslararası ilişkiler uzmanı arasında yapılan son yirmi yılın en etkili akademisyeni anketinde altıncı sırada yer alırken, ABD dış politikasının belirlenmesinde ise en etkili akademisyen olarak gösterilmiştir. Robert Keohane ile birlikte uluslararası ilişkilerde neoliberalizm kuramının kurucusu olan Nye, asimetrik ve karmaşık karşılıklı bağımlılık kavramını ortaya atmıştır. 1993 ve 1994’te ABD Başkanı’na bağlı Ulusal İstihbarat Konseyi’nin başkanlığını yapmış, ayrıca Clinton döneminde Savunma Bakanlığı’nda Uluslararası Güvenlik İşleri’nden sorumlu sekreterliği yürütmüştür. ABD’de Samuel P. Huntington’ın karşıtı olarak gösterilen ve dış politika konusundaki en liberal düşünürlerden biri olarak tanınan Nye, şu anda Harvard Üniversitesi’nde Kennedy School of Government’da uluslararası ilişkiler profesörüdür. Yayımlanmış bazı önemli eserleri: Understanding International Conflicts (2009), The Power Game: A Washington Novel (2004), Soft Power: The Means to Success in World Politics (2004), The Paradox of American Power (2002) ve Robert Keohane ile birlikte kaleme aldığı Power and Interdependence (1977).

David A. Welch, Waterloo Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörüdür. Yayımlanmış bazı eserleri: Painful Choices: A Theory of Foreign Policy Change (2005), Decisions, Decisions: The Art of Effective Decision-Making (2001), Justice and the Genesis of War (1993); yazımında yer aldığı bazı eserler: Vietnam if Kennedy had Lived: Virtual JFK (2009); The Cuban Missile Crisis: A Concise History (2007).

Çevirmen
Orijinal Adı
: Understanding Global Conflict and Cooperation
Yılı
: 2010
ISBN
: 9786052954294
Genişlik
: 15
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 495

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Joseph S. Nye, Jr. Diğer Kitapları    Joseph S. Nye, Jr. Kitapları