350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Kuzey Kıbrıs’ta Türkiyeli Göçmenler

Kuzey Kıbrıs’ta Türkiyeli Göçmenler
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Kuzey Kıbrıs’ta Türkiyeli Göçmenler

Onlar, Türkiye’nin en yoksul, eğitime ve bilgiye erişimi en sınırlı, modern yaşamla tanışmamış köylerinde ayakta kalmaya uğraşan emekçilerdi. Çoğu dağ veya orman köylüsüydü. Köylerinde geçim koşulları kalmadığını görünce kendilerine yer gösterilmesini talep etmişlerdi. Bir gün kapıları çalındı, onlara toprak ve gelecek vaat edildi. Kuzey Kıbrıs’ta iskân edilecekler, evleri, toprakları olacaktı. Gittiler. Ama Kıbrıs’taki yaşamları düşündükleri ve vaat edildiği kadar sorunsuz olmadı…

Hatice Kurtuluş ve Semra Purkıs, 2007-2009 yılları arasında Kuzey Kıbrıs’ta geniş ölçekli ve çok boyutlu bir alan araştırması gerçekleştirdiler. Bu araştırmanın ürünü olan Kuzey Kıbrıs’ta Türkiyeli Göçmenler çok zengin bir veri tabanına dayanıyor. Hem Türkiyeli birinci, ikinci ve üçüncü dalga göçmenlerle, hem de dönemin önemli siyasi aktörleriyle yapılmış sözlü tarih görüşmelerinin, derinlemesine mülakat ve grup görüşmelerinin de kullanıldığı bu çalışmanın belki de en önemli yanı, sözü bu kez Kuzey Kıbrıs’ın ötekileştirilmiş ve arafta kalmış “göçmen sınıfı”na, “Türkiyeli göçmenlere” vermesi.

Kuzey Kıbrıs’ta Türkiyeli Göçmenler, “Kıbrıs Sorunu”na çok değişik bir açıdan bakma olanağı veriyor, bu sorunun yok sayılan çok önemli bir parçasını, Türkiyeli göçmenleri son derece nesnel verilere dayanarak hatırlatıyor.

Prof. Dr. Hatice Kurtuluş, halen İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde ders vermekte, ayrıca Almanya’da Humboldt ve Bielefeld üniversitelerinde de misafir profesör olarak bulunmaktadır. Kent sosyolojisi, kentsel siyaset, sınıf ve göç alanlarında bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir. Bugüne kadar yayımlanmış kitapları: (ed.) İstanbul’da Kentsel Ayrışma (2005); Mübadeleyle Giden Rumlar, Turizmle Gelen Avrupalılar: Muğla’da Eşitsiz Kentsel Gelişme (2011).

Doç. Dr. Semra Purkıs, halen Muğla Üniversitesi, İİBF İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak ders vermektedir. Uluslararası göç, kent ekonomisi ve politik iktisat alanlarında çalışmaktadır. Turizmle Kalkınma ve Kentlerin Kimlik Arayışları: Marmaris Örneği (2008) kitabının yazarıdır.

Yılı
: 2014
ISBN
: 9786053321835
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 354

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Semra Purkıs Diğer Kitapları    Semra Purkıs Kitapları