350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Lozan Barış Konferansı – Tutanaklar, Belgeler – Sert Kapak (4 Cilt) – Kutulu

Lozan Barış Konferansı – Tutanaklar, Belgeler – Sert Kapak (4 Cilt) – Kutulu

Etiket Fiyatı : 1500.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

1125.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Lozan Barış Konferansı – Tutanaklar, Belgeler – Sert Kapak (4 Cilt) – Kutulu

Bu muahedename, Türk Milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr muahedenamesiyle ikmal edildiği zannedilmiş, büyük bir suikasdın inhidamını (yıkılışını) ifade eder bir vesikadır.

Osmanlı devrine ait tarihte emsali nâmesbuk (benzeri görülmemiş) bir siyasî zafer eseridir.

Mustafa Kemal Atatürk

Nutuk, Ekim 1927

2023, Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü kuruluş yılı olduğu kadar, cumhuriyetin kurulmasını sağlayan Lozan Antlaşması’nın da yüzüncü yılıdır. Haklı olarak “Türkiye’nin tapusu” diye de onurlandırılan bu önemli belge, Atatürk önderliğindeki Kurtuluş Savaşında Anadolu halkının işgalcilere karşı verdiği büyük mücadelenin siyasi sonucudur. Savaş meydanlarında elde edilen zaferin masada korunduğunun kanıtıdır.

Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti’ne imzalatılan Mondros Mütarekesi ile Sevr Antlaşması, dünyanın en güçlü devletlerinin Anadolu’yu işgal ve ilhak emellerinin siyasi belgeleriydi.

Lozan Antlaşması ise Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde yıllarca süren Milli Mücadele’nin sonucunda işgalden kurtulan Türkiye’nin bağımsız ve egemen bir özne olarak bütün hak ve sorumluluklarıyla saygın devletlerin arasında yerini alacağının Düvel-i Muazzama’ya kabul ettirildiğinin belgesidir. Savaş meydanlarında yıllarca süren mücadelenin ardından, masada aylarca süren müzakerelerde elde edilen bu diplomatik zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun tescilidir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin, bilinen yaygın adıyla Mülkiye’nin efsane hocalarından, Devletler Hukuku Profesörü Seha L. Meray, Lozan Antlaşması’nın yanı sıra, antlaşmanın hükümlerini gereği gibi anlamak ve o zor koşullar altında harcanmış çabaları gereği gibi değerlendirmek için mutlaka okunması gereken Lozan Konferansı’nın tutanaklarını da yıllarca süren bir çabayla Fransızcadan arı bir Türkçeye çevirerek 1969 yılında yayımlamıştı.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Cumhuriyetimizin ve Lozan’ın yüzüncü yılında bu kurucu belgeyi ve tutanakları yeniden yayımlarken, Prof. Dr. Sevtap Demirci’nin Lozan Antlaşması’nın elde ediliş ve yapılış koşullarını, Lozan’daki zorlu müzakereleri ve bunların Ankara’daki yansımalarını nesnel biçimde değerlendiren önsözü de yakın tarihimizin en önemli olaylarından biri olan Lozan sürecini tarihsel çerçevesine oturtuyor. Lozan Antlaşması’nın Fransızca özgün metninin tıpkıbasımı da bu vesileyle ilk kez okuyucuya sunuluyor.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Conference de Lausanne sur les Affaires de Proche-Orient (1922-1923) Recueil des Actes de la Conference
Orijinal Dili
: Fransızca
Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2023
ISBN
: 9786254295034
Genişlik
: 17,5
Yükseklik
: 24
Sayfa Sayısı
: 3136

Tarih Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Lozan Barış Konferansı – Tutanaklar, Belgeler – Sert Kapak (4 Cilt) – Kutulu Diğer KitaplarıLozan Barış Konferansı – Tutanaklar, Belgeler – Sert Kapak (4 Cilt) – Kutulu Kitapları