350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Muhteşem Oz Diyarı

Muhteşem Oz Diyarı

Etiket Fiyatı : 56.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

42.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Muhteşem Oz Diyarı

Muhteşem Oz Diyarı

Oz Büyücüsünün yayımlanmasının ardından Korkuluk ve Teneke Adam’la ilgili yeni hikâyeler isteyen okurlarını geri çevirmeyen L. Frank Baum, 1904’te Muhteşem Oz Diyarı’nı kaleme alır. Dorothy’nin Kansas’a dönüşünden kısa süre sonrasında geçen hikâyede bizi hem tanıdık yüzler hem de yeni tanışacağımız karakterler beklemektedir.

Baum, Edward Bellamy ve William Morris gibi ütopyacı yazarlardan etkilenmiş, sanayi toplumu ile pastoral düzenin kesiştiği bir diyar yaratmıştır. Oz’da her şey “canlı” olabilir ve Oz’un ütopyasını tanımlayan değer sistemi, insanlarla sınırlı olmayıp cansız ve mekanik varlıkların yanı sıra flora ve faunayı da içine alacak şekilde genişletilmiştir. Örneğin Tip’in Hayat Tozu’yla canlanan grotesk Jack Kabakkafa’ya yönelik sahiplenici tavrı, Victor Frankenstein’ın kendi yaratığını reddedişine benzemez. Baum’un önyargısız bir işbirliğini teşvik eden görüşleri çocuklar ve yetişkinler için ilham vericidir. Ayrıca kadınların oy hakkı hareketinden etkilenen Baum’un Komutan Jinjur vesilesiyle gelenekselleşmiş cinsiyet rollerini tersyüz etme girişimi de dikkate değerdir.

LYMAN FRANK BAUM (1856-1919): 1856’da New York’ta doğan L. Frank Baum, kariyerine gazeteci olarak başladı.  Kırklı yaşlarından itibaren çocuklar için yazan Baum, ilk kitabı Father Goose (Baba Kaz, 1899) ile büyük başarı  kazandı. Ertesi yıl Baum’a “Amerikan masallarının babası” unvanını kazandıran Oz Büyücüsü yayımlandı. 1902  yılında Chicago’da müzikal olarak sahnelenen eser 1939’da sinemaya uyarlandı ve on yıllardır hem tiyatroda hem de beyazperdede pek çok yapıma ilham verdi. Baum, 13 Oz kitabı daha yazdı. Ölümünden sonra da diziyi başka yazarlar sürdürdü. Baum’un kendi adıyla ya da çeşitli takma adlarla yazdığı, çoğu gençler için 50’den fazla romanı, onlarca kısa hikâyesi ve şiiri bulunuyor.

Çevirmen
Orijinal Adı
: The Marvelous Land of Oz
Kağıt Bilgisi
: 3. Hamur
Yılı
: 2022
ISBN
: 9786254290169
Genişlik
: 12,5
Yükseklik
: 20,5
Sayfa Sayısı
: 168

Modern Klasikler Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
L. Frank Baum Diğer KitaplarıL. Frank Baum Kitapları