Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Nasreddin Hoca Fıkraları;

Yetişkinler İçindir.

Kültürlerin kaynağı olan destanları, söylenceleri, halk öykülerini, şiirleri sıralarken fıkraları da unutmamak gerekir.

Bu açıdan Nasreddin Hoca da yunus gibi, Mevlânâ gibi Anadolu kültürünün temel taşlarından biridir. Nasreddin Hoca yüzyıllardır çeşitli ulusların benimsemek için yarıştıkları bir fıkra kişisi. Başından geçen olaylara ve sonradan kendisine yakıştırılanlara dayanan fıkralarıyla ortaya çıkanlarsa sadece bir insanın değil, bir halkın kişiliği.

 

Ülkeden ülkeye, dilden dile, kalemden kaleme değişik biçimlerde anlatılmış Nasreddin Hoca Fıkraları’nı titizlikle derleyen Memet Fuat, onları günümüz Türkçesine aktarırken kaynaklarına yaklaştırmaya ve hiçbir olumlu katkıyı dışarıda bırakmamaya özen gösteriyor.

 

NADREDDİN HOCA ÜSTÜNE

Kültürlerin kaynağı olan yapıtlar vardır: Destanlar, söylenceler, halk öyküleri, gezi anlatıları, Tanrı aşkını işleyen şiirler… Bunları sıralarken, önemsizmiş gibi görünen gülmece fıkralarını, gülüp geçilen öykücükleri de unutmamak gerekir…

Kendimizi düşünerek adlandırırsak şöyle diyebiliriz: Yunus, Mevlana, Evliya Çelebi nasıl Anadolu kültürünün temel taşlarıysa, Nasreddin Hoca da öyledir.

 

Yılı : 2002
ISBN : 9789754583298
Genişlik : 14
Yükseklik : 20
Sayfa Sayısı : 248


"Memet Fuat" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.