Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Oryantalistlerin İstanbulu

Prof. Dr. Semra Germaner, 1974 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 1995’ten 2003’e dek MSGSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü başkanlığını yürütmüştür. Avrupa sanatı, Türk plastik sanatları ve 20. Yüzyıl sanatı alanlarında ders vermektedir. Semra Germaner’in Son Osmanlı Dönemi İstanbul Ahşap Konutlarında Cephe Bezemeleri, XVIII. Yüzyıl Avrupa Resmi, Anlatımı Biçimlendiren Etmenler ve 1960 Sonrası Sanat –Akımlar, Eğilimler, Gruplar, Sanatçılar, Zeynep İnankur ile birlikte Oryantalizm ve Türkiye adlı kitapları ile Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri resim sanatı ve Oryantalizm üzerine çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Zeynep İnankur, 1977 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2003’ten bu yana MSGSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü başkanlığını yürütmektedir. MSGSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Ana Bilim Dalı’nda 18. ve 19. yüzyıl Batı sanatı ve ilkçağ sanatı konularında ders veren İnankur’un Semra Germaner ile birlikte yazdığı Oryantalizm ve Türkiye’den başka 19. Yüzyıl Avrupasında Heykel ve Resim Sanatı adlı bir kitabı ve 19. yüzyıl Batı sanatı ve Oryantalizm konusunda makaleleri vardır.

Yılı : 2008
ISBN : 9789754583274
Genişlik : 24
Yükseklik : 30
Sayfa Sayısı : 335


"Semra Germaner" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.