100 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
250 TL ve üzerine 5'e varan taksit imkânı

Osmanlı Ortadoğu’sunu Yeniden Düşünmek

Osmanlı Ortadoğu’sunu Yeniden Düşünmek

15.40  TL

-+
10 : 00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün içerisinde kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Osmanlı Ortadoğu’sunu Yeniden Düşünmek 

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından önemli bir bölümü yapay sınırlarla bölünen Ortadoğu, yüz yıldır savaşlardan ve çalkantılardan kurtulamadı. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ise bu coğrafyada yaşanan neredeyse sürekli kriz hali Ortadoğu’yu hep gündemin ilk sıralarında tuttu. Kısmen bu nedenle, kısmen de akademik Osmanlı tarihçiliğinin son dönemdeki yönelimleri bakımından Osmanlı Ortadoğu’su tarih çalışmalarında ayrı bir önem kazandı.
Cem Emrence’nin geç dönem Osmanlı dünyasını anlamak için ikna edici yeni bir model ortaya koyan Osmanlı Ortadoğu’sunu Yeniden Düşünmek adlı kitabı, bu çalışmalara önemli bir katkı sunuyor. Emrence, kıyı, iç kesimler
ve hudut bölgeleri olarak üç ana kesime ayırdığı Osmanlı Ortadoğu’su için genel kabul gören devlet-merkezli modellerden ayrılan ve hem yerel aktörleri hem de yerel gelişim süreçlerini öne çıkaran bir bakış öneriyor.
İkinci olarak, moderniteye giden bölgesel hatların üzerindeki perdeyi kaldırarak, geç Osmanlı için farklı yollar içeren bir model düşünülebileceğini ileri sürüyor. Son olarak da, küresel tarih, Osmanlı araştırmaları ve sosyal bilimler arasındaki kesişme alanlarında yol alarak, izahını disiplinler arası bir yaklaşımla güçlendiriyor.
Emrence’nin bölümlemesinde yer alan “kıyı, iç kesimler ve hudutlar”ın günümüzde gerek Ortadoğu, gerekse Türkiye’de temsil ettikleri farklı konumlar, Osmanlı Ortadoğu’sunu Yeniden Düşünmek’te önerilen modelin çok önemli bir diğer yönünü oluşturuyor. Cem Emrence Massachusetts Üniversitesi, Amherst Kampüsünde tarih alanında doktora sonrası araştırmacısı. Osmanlı İmparatorluğu ve modern Türkiye üzerine çalışmakta olan Dr. Emrence’nin makaleleri, Journal of Global History, Middle East Studies Association Bulletin, Middle Eastern Studies, Turkish Studies, Comparative Sociology, New Perspectives on Turkey, Toplum ve Bilim, Tarih ve Toplum ve Toplumsal Tarih dergilerinde yayımlandı. Cem Emrence, Massachusetts Üniversitesi’nde Osmanlı
İmparatorluğu, karşılaştırmalı imparatorluklar ve modern Ortadoğu alanlarında ders vermektedir.

Çevirmen
Orijinal Adı
: Remapping the Ottoman Middle East
Yılı
: 2016
ISBN
: 9786053327660
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 176

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Cem Emrence Diğer Kitapları    Cem Emrence Kitapları