350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Padişahım Çok Yaşa!

Padişahım Çok Yaşa!

Etiket Fiyatı : 120.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

90.00  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Padişahım Çok Yaşa

Osmanlı Devletinin Son Yüzyılında Merasimler

Osmanlı devlet törenleri 19. yüzyılda büyük bir değişim geçirdi. Bu değişimin en belirgin olarak gözlemlenebildiği alan, Avrupa saraylarında geçerli teşrifat kurallarına uyan diplomatik törenlerdi. Daha önceleri Osmanlı sarayında küçültücü muameleye maruz kalan Avrupa elçileri artık büyük saygı görüp yüksek prestij sahibi olmaya başladılar. Bu yönelim yalnızca diplomatik törenlerle de sınırlı kalmadı; aynı süreç içerisinde saray hayatı da hızla modernleşti ve Avrupa saraylarına öykünen bir yaşam tarzı birçok sultan tarafından desteklendi. II. Mahmud’dan itibaren tüm padişahlar saray hayatını ve merasimlerini Batılılaştırma konusunda bilinçli bir tavır sergilediler. Yüzyılın başından itibaren kılık kıyafet ve sofra adabı gibi günlük hayat pratiklerinde gözükmeye başlayan bu değişimler, geleneksel Osmanlı saltanatının timsali olan Topkapı Sarayı’nın terk edilip modern Dolmabahçe Sarayı’nın inşa edilmesi ile doruk noktasına vardı. Osmanlı Devleti’nin son yıllarında ise, dini içeriği olan törenlerin değiştirilmesindeki isteksizliğe, eski gelenekleri sürdürme yönündeki bazı çabalara karşın, saray hayatı ve merasimlerini Batı’dakilerden ayırt etmek neredeyse imkânsız hale gelmişti.

Hakan T. Karateke’nin, Osmanlı devletinin 19. yüzyılda dış dünya ve kendi tebaasıyla kurduğu ritüel ilişkideki dönüşümü inceleyen bu eseri, 13 yıl önce yapılan ilk iki baskısının ardından genişletilmiş üçüncü baskısıyla yeniden okurlarla buluşuyor.

Hakan T. Karateke, Chicago Üniversitesi, Yakın Doğu Dilleri ve Uygarlıkları bölümünde Osmanlı ve çağdaş Türk kültürü alanında ders vermektedir. Osmanlıların çokkültürlü dünyasını farklı bakış açılarından ele alıp tüm zenginliği ile yansıtmayı hedefleyen Karateke’nin elinizdeki kitabı haricinde çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. Son zamanlarda yayınladığı makaleler arasında şunlar sayılabilir: “The Ottoman Official Gazette Taqvim-i Veqayi, 1831: An Ottoman Annal in its Own Right” (2015); “Illuminating Ottoman Ceremonial” (2015); “How Distant is Gurbet? Refik Halid’s Representation of Arabs in Exile Stories –with a note on Ottoman and Turkish Orientalisms” (2013).

İÇİNDEKİLER

Teşekkür

Kısaltmalar

Üçüncü Baskıya Önsöz

Önsöz

Son Yüzyılın Osmanlı Sultanları

Osmanlı Devletinin Son Yüzyılında Merasimler

I

Cülus ve Beyat Merasimleri

II

Kılıç Kuşanma

III

Muayede

IV

Cuma Selamlığı

V

Kabul Törenleri

VI

Diğer Dini Merasimler

VII

Merasimleri Anlamak

Ekler

Terimler

Notlar

Kaynakça

Dizin

Yılı
: 2017
ISBN
: 9786052950227
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 400

Osmanlı ve Öncesi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Hakan T. Karateke Diğer Kitapları    Hakan T. Karateke Kitapları