Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Piyon Poi’nin Okyanus Macerası

Deniz hiç üslubunu bozmadan cevap verdi:

“Eğer Satranç Kuralları Cilt 17’yi açıp okusaydın, tahtanın son sırasına ulaşan bir piyonun terfi edebileceğini bilirdin!”

Deniz’in bilgiç tavrı Birce’yi daha çok sinirlendirdi. “Hayır, ben o kitabı 18. cilde kadar okudum ve ÖYLE BİR KURAL YOK!” dedi ve hışımla piyonu alıp eski yerine koydu. Deniz, “Demek ki yeterince iyi okumamışsın,” dedi ve sakince piyonla veziri yeniden değiştirdi. Birce küplere binmişti. Piyonu alıp yerine koymak için öyle aceleci davrandı ki, piyon birden elinden kayıp havaya uçtu…
İşte bu havaya uçup, sonra da denize düşen piyonun adı Poi’ydi ve hiç beklemediği anda çok tuhaf bir maceranın ortasına düşmüştü.

Heyecanlı Rekabet

Birce’yle Deniz heyecanla satranç tahtasına bakıyorlardı. Hava sıcak ve bunaltıcıydı. Önce 8-8, ardından 9-8 ve 9-9 derken zekice bir hamleyle 10-9 olan satranç maçının gerçek galibi belli olmalıydı. Birce de Deniz de oyunun galibi olmayı çok istiyorlardı. Dikkatlerini hiçbir şeyin dağıtmasına izin vermemeliydiler. Ne yanlarındaki şezlongda göbeğine güneş yağı süren tombul amca, ne de kumsalda dondurma satan çocuk.

Birce hamlesini yapıp Deniz’inkini beklemeye koyuldu. Deniz son sıradaki piyonu alıp Birce’nin aldığı veziriyle değiştirdi. Bu hamleyi daha önce hiç görmemiş olan Birce itiraz etti:

“Hayır! Piyonu değiştiremezsin ki, öyle bir kural yok!”…

Yılı : 2017
ISBN : 9786053329848
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 56
Resimleyen : Zeynep Özatalay


"Ezgi von Emel" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.