350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Rus Sarayında On Üç Yıl

Rus Sarayında On Üç Yıl
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Rus Sarayında On Üç Yıl – Son Çareviç Aleksey Romanov’un Eğitmeninden

İsviçreli eğitmen Pierre Gilliard, Romanovlar Hanedanı’nın son çarı II. Nikolay ve ailesiyle 1905 Devrimi sırasında tanışır. 1906 yılından itibaren önce Çar II. Nikolay’ın kızları Marya, Olga, Anastasya ve Tatyana’ya, 1912 güzünden itibaren Çareviç Aleksey’e Fransızca dersleri verir. 1913’ten sonra ise çareviçin resmi eğitmeni olarak imparator ailesiyle bir arada bulunur.

Gilliard’ın anılarına konu olan on üç yıl (1905-1918) belki de bütün imparatorluk tarihindeki en önemli zaman  dilimlerinden biridir. Görevi nedeniyle aileyle bir arada geçirdiği bu yıllarda ailenin günlük yaşamını paylaşır,  onlarla pek çok geziye katılır. Çareviç Aleksey’in hastalığı, Rasputin’in ortaya çıkışı ve ölümü, Fransa başkanı Poincaré’in Rusya’yı ziyareti, Almanya’nın savaş ilan edişi, II. Nikolay’ın tahttan indirilmesi gibi pek çok  tarihsel olaya tanıklık eder. Devrimin Aleksandr Sarayı’nda nasıl karşılandığına yakından şahit olur, daha da  önemlisi 1917’de, Çarskoye Selo’daki beş aylık tutsaklık boyunca ailenin yanında yer alır ve imparator ailesinin katledildiği 1918 yılının 17 Temmuz gecesinde Tobolsk’ta da yakınlarında bulunur.

Katliam sonrasına dair gözlemlerine de kitabında yer veren Gilliard’ın anlattıkları, çoğu zaman anı niteliğini aşarak belge niteliği taşıyor. Rus Sarayında On Üç Yıl, imparator ailesine bu düzeyde yakın az sayıda kişiden biri olan Pierre Gilliard’ın kaleminden o yıllara başka bir pencere açıyor.

Pierre Gilliard (1879-1962) İsviçreli akademisyen ve yazar. Rusya’yla ilk teması 1904 yılında Leuchtenberg Dükü’nün oğluna bir yıl Fransızca öğretme teklifini kabul etmesiyle başladı. Dükün Gilliard’ı Romanovlar Hanedanı’nın son çarı II. Nikolay’a tavsiye etmesi, 13 yılını (1905- 1918) çar ailesiyle geçirmesine yol açtı. Çarın beş çocuğuna Fransızca dersi veren ve son beş yılda sadece Çareviç Aleksey Romanov’un resmi eğitmenliğini yürüten Gilliard, anılarını en  tanınmış eseri Rus Sarayında On Üç Yıl adlı kitabında topladı. 1919 yılında Aleksandra Tegleva ile evlendi. 1920’de İsviçre’ye döndü ve Lozan Üniversitesi’nde akademik eğitimini tamamlayarak profesör oldu. 1958 yılında geçirdiği ağır bir trafik kazası nedeniyle bir daha toparlanamayarak 1962 yılında hayatını kaybetti.

Çevirmen
Yılı
: 2018
ISBN
: 9786052954973
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 304

Anı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Pierre Gilliard Diğer Kitapları    Pierre Gilliard Kitapları