Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Savaşın ve Esaretin Günlüğü – Irak Cephesi’nden Burma’ya

Taşköprülü Mehmed Efendi, Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’na katılmasıyla askere alınan binlerce gençten biri…
İstanbul’da talimgâhta başlayan, Irak Cephesi’nde topçu olarak devam eden askerliği Kûtülamare kuşatması sırasında esaretle sonuçlanır. 1914’te seferberliğin ilan edilmesinden 1916’da Burma’daki Rangoon esir kampına gönderilişine kadar yaklaşık iki yıllık süreçte gördüklerini ve yaşadıklarını sıcağı sıcağına kaydeder.
Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusu’nda ihtiyat zabitliği yapmış yüzlerce asker benzer tecrübelerden geçmiş, yaşadıklarını anı, günlük, mektup olarak kaydetmiştir. Bunlardan pek çoğu kaybolsa da, günümüze ulaşan önemli bir kısmı bizlere bir neslin hikâyesini anlatır.

Mesut Uyar ve Ahmet Özcan’ın, Taşköprülü Mehmed Efendi’nin yazdıklarından yola çıkarak o dönemi ve külliyatı değerlendirdikleri makaleleriyle zenginleşen bu anılar, dönemin panoramasının küçük ama önemli bir parçası. 

Hazırlayan : Mesut Uyar, Ahmet Özcan
Yılı : 2015
ISBN : 9786053324737
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 248


"Taşköprülü Mehmed Efendi" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.