Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Matematiğin sıkıcı olduğunu mu düşünüyorsun?  Bu öyküleri okumadan karar verme!

Kare Bey, Geometrik Şekiller Birliği toplantısında neler açıkladı?  Küçük Cetvel kendine eğlenceli bir ev bulabilecek mi? Daireler mi daha eğlenceli, bilgisayarlar mı?  İyi kalpli Sıfır’ı kimler üzdü?

Bütün sayılar niye küstü?

Matematik öğretmeni Aysen Eser Oğuz Saraçoğlu, sayıların ve şekillerin başına gelen tuhaf olayları anlattığı birbirinden ilginç ve eğlenceli öyküleriyle harika bir dünyanın kapılarını açıyor.

ÖYKÜLER

  • Geometrik Şekiller Birliği Toplantısı
  • Küçük Cetvel’in Sıkıntısı
  • Eski Dostlar
  • Sıfır’ın Üzüntüsü
  • Sayıların Omadığı Ülke

Geometrik Şekiller Birliği Toplantısı

Kare Bey

Kara Bey o sabah kalktığında huzursuzdu. Yanında uyuyan Eşkenar Dörtgen Hanım’a baktı. İçindeki sıkıntıyı onunla paylaşsa belki biraz rahatlayacaktı, ama karısı o kadar derin uyuyordu ki anlamsız bir sıkıntı yüzünden onu uyandırmamaya karar verdi.

Odasından çıktı, salona yöneldi. Oğlunun odasının önünden geçerken göz ucuyla içeri baktı. Ah yaramaz üçgencik! İkiz bacaklarından birini aşağı sarkıtmış, yorganını da yere atmıştı.

“Sabaha yine öksüreceksin kerata!”diyerek yorganı yerden alıp oğlunun üzerine örttü. Kare şeklindeki salonuna geçip kare şeklindeki koltuğuna rahatça yayıldı. Biraz müzik dinlese içindeki nedensiz sıkıntıyı atabilirdi belki. Emektar radyosunu açtı. Kendini müziğin  rahatlatıcı etkisine bıraktı.

Kare Bey, bir süre sonra “Tabii ya!” diye fırladı yerinden. Canını sıkan şeyi bulmuştu. Dün akşamki toplantıda can dostu Daire’nin söyledikleriydi canını sıkan…

 

 

Yılı : 2016
ISBN : 9786053327875
Genişlik : 13
Yükseklik : 19,5
Sayfa Sayısı : 64


"Aysen Eser Oğuz Saraçoğlu" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.