350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Selahattin Hilav ve Paris Mektupları

Selahattin Hilav ve Paris Mektupları
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Selahattin Hilav ve Paris Mektupları

Türkçe’den Batı kültürünün mihenk taşlarına köprüler kuran bir yazar, çevirmen ve düşünce adamı: Selahattin Hilav.

Bu kitap, sadece onun hayatında önemli bir yer tutan Paris yıllarını onun mektupları üzerinden anlatmıyor. Düşünce dünyasından ve özel hayatından kesitlerle tüm yaşamına bir pencere açıyor; Hilav’ın ailesi, yakın arkadaşları, yaşam biçimi, dünya görüşü, dil duygusu ve çeviri anlayışına mercek tutuyor.

1954-1958 arasında Paris’ten gönderdiği mektuplar onun düşünsel olgunlaşma serüvenine, “varoluş” mücadelesine, kendisiyle hesaplaşmasına, araştırmalarına, resim sanatına duyduğu özel ilgiye, özlemlerine, sıkıntılarına tanıklık ediyor.

Selahattin Hilav (1928-2005), İstanbul’da doğdu. 1950’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Fransa’ya giderek 1954-1958 yılları arasında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe derslerini izledi. Yurda döndükten sonra Sartre’dan çevirdiği Bulantı’yı yayımladı. Gazetelerde ve yayınevlerinde çalıştı. Diyalektik Düşüncenin Tarihi, Gerçeküstücülük, 100 Soruda Felsefe Elkitabı çalışmalarıyla dikkati çekti. Değişik dergilerde yayımlanmış eleştiri ve incelemelerini Edebiyat Yazıları ile Felsefe Yazıları adlı iki kitabında topladı. Yapıtlarını Türkçe’ye kazandırdığı çok sayıdaki yazar arasında özellikle Sartre, Wilde, Haşek, Nerval, Engels, Marx, Diderot ve d’Alembert, Schopenhauer, Freud, Garaudy, Foucault, Kojève sayılabilir.

Yılı
: 2006
ISBN
: 9789754589009
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 206

Anı Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Sema Rifat Diğer Kitapları    Sema Rifat Kitapları