Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Siyah Rus

Siyah Rus 1872’de Mississippi deltasında, azatlı köle bir anne babadan doğan siyahi Frederick Bruce Thomas’ın şaşırtıcı ama gerçek hikâyesidir. Babasının vahşi bir cinayete kurban gitmesinin ardından Chicago ve Brooklyn’de garson olarak çalışan Frederick, daha geniş bir özgürlüğün peşinde, Amerika’dan Avrupa’ya seyahat eder. Çeşitli ülkelerde, önemli eğlence merkezleri ve otellerde çalıştıktan sonra renginin kariyeri önünde engel sayılmadığı bir ülkeye, Rusya’ya göç eder ve Fyodor Fyodoroviç Thomas olur.

Moskova’da bir dizi restoran ve gazino açarak zengin olur. Bolşevik Devrimi patlak verdikten sonra İstanbul’a kaçar ve aralarında ünlü Maksim’in de olduğu, döneminde hepsi çok sevilen gece kulüplerinin organizatörlüğünü yapar. İşlerinin kötüye gitmesi sonucu ödeyemediği borçlar yüzünden girdiği hapishanede, 1928 yılında ölür.

Dörtdörtlük bir öykü. Aslında o kadar renkli ve akla hayale sığmayan bir öykü ki, tarihsel bir yaşamöyküsünden çok, roman gibi okunuyor.

Literary Review

Thomas’ın yaşamöyküsündeki en unutulmaz bazı bölümler, misafir olduğu ülkelerin tarihine renk katan rastlantısal öykücüklerden oluşuyor. Thomas’ın serüvenleri, ayrıntılarla bezeli bu yan kurgu sayesinde okuru ele geçiriyor.

The Daily Beast

Booklist’te 2013 yılının en iyi 10 biyografisi arasında gösterilmiştir.

Vladimir Alexandrov Princeton’da karşılaştırmalı edebiyat dalında doktorasını aldı. Harvard Üniversitesi’nde Rus edebiyatı ve kültürü üzerine dersler verdi. Halen Yale Üniversitesi’nde Slav dilleri ve edebiyatı alanında öğretim üyeliği görevini yürütmektedir.

Çevirmen : Bahar Tırnakcı
Orijinal Adı : The Black Russian
Yılı : 2015
ISBN : 9786053326151
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 328


"Vladimir Alexandrov" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.