Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

edebiyat, kitap, tarih, sanat, şiir, genel kültür, felsefe, roman, öykü, hikâye, derleme, eleştiri, özel dizi, sergi kitapları, katalog, meridyen, çizgi roman, delta, cogito, doğan kardeş, kâzım taşkent, klasik yapıtlar, çocuk, kitap-lık, sanat dünyamız,atatürk,okul öncesi


      AÇIKLAMA       YORUMLAR

Tolstoy mu Dostoyevski mi

George Steiner edebiyat kuramı alanında bir klasik haline gelmiş Tolstoy mu Dostoyevski mi ’de bu iki dev iki romancının eserlerini epik ve dramatik yazın gelenekleri bağlamında değerlendiriyor.

Ütopik inançları ve insanlığa duyduğu güvenle Tolstoy bir iyimserdir ve bile isteye kendisini Homeros ile ilişkilendirecek epik bir tarz yaratmıştır. En kasvetli, trajik metafizikçilerden olan Dostoyevski ise kökleri Kral Oidipus’a ve Kral Lear’a uzanan drama geleneğinin devamcısıdır.

Steiner metni dışa kapalı, bağımsız bir referans sistemi sayan yapıbozumcu eleştiriden çok farklı bir “eski tarz eleştiri” örneği sergiliyor. Ona göre “eski tarz eleştiri hayranlıktan doğar. Bazen yapıttan bir adım uzaklaşıp onun ahlaki amacına bakar. Edebiyatın her şeyden soyutlanmış olarak var olmadığını, aksine tarihsel ve siyasal enerjilerin etkileşiminin tam merkezinde yer aldığını düşünür. Hepsinden önemlisi, eski eleştiri kapsamı ve doğası bakımından felsefidir.”

Çevirmen : Sevda Çalışkan
Orijinal Adı : Tolstoy or Dostoevsky
Yılı : 2015
ISBN : 9786053323990
Genişlik : 15,5
Yükseklik : 23
Sayfa Sayısı : 384


"George Steiner" Kitapları    Bu yazarın tüm kitapları için tıklayınız.

Tukendi Tragedyanın Ölümü

Tragedyanın Ölümü

George Steiner
Etiket Fiyatı : 18.00 TL

13.50 TL

Mavi Sakal’ın Şatosu’nda

Mavi Sakal’ın Şatosu’nda

George Steiner
Etiket Fiyatı : 14.00 TL

10.50 TL