350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Tragedyanın Ölümü

Tragedyanın Ölümü
Tükendi Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Tragedyanın Ölümü

Karşılaştırmalı edebiyat uzmanı, filozof, denemeci, çeviri kuramcısı ve edebiyat eleştirmeni George Steiner’in ilk kez 1961’de basılan ve kısa sürede “kült eserler” arasına katılan Tragedyanın Ölümü adlı çalışması, yayımlanmasının üzerinden tam 50 yıl geçmesine rağmen ortaya attığı çeşitli sorularla güncelliğini hâlâ koruyor. Steiner, M.Ö. 5. yüzyılda, Atina’da en parlak dönemini yaşayan tragedyanın Batı düşünce tarihinin hangi döneminde ve hangi karmaşık nedenlerden ötürü o güçlü soluğunu yitirdiğini araştırıyor. Kassandra’nın çığlığından Oidipus’un sonu gelmez yolculuğuna, Antigone’nin isyanından Phaidra’nın suskunluğuna kadar uzanan bir yelpazede “trajik” dünya görüşünü, “mutlak” tragedyayı araştıran yazar, daha sonra incelemesini Elizabeth dönemine, Shakespeare’e, Racine’e ve modern dram yazımına doğru genişleterek ilk başta ortaya attığı sorunun izini çağlar içinde sürüyor. Tragedyanın Ölümü, bu yönüyle Batı tiyatro tarihini olduğu kadar, Batı düşüncesinin gelişimini ve moderniteye geçişin yol açtığı açmazları da felsefi yönden irdeliyor.

‘’Elinizdeki kitabın taşıdığı olağanüstü önem şurada yatıyor: Trajedinin öldüğü doğruysa eğer, hayati önemde bir kültürel kayıpla karşı karşıyayız demektir.”
R. B. Sewall, New York Times Book Review

‘’Olağanüstü bir başarı… Büyük bir maharetle toplanmış bilgilerden net ve güçlü bir stratejik sav çıkıyor ortaya…’’
Philip Toynbee, The Observer

‘’Son derece yararlı ve bu alanda çalışan herkesin dikkate alacağı bir kitap.’’
Raymond Williams, The Guardian

George Steiner 1929’da Paris’te doğdu. Karşılaştırmalı edebiyat ve çeviri kuramı uzmanı olan Steiner, denemeci, edebiyat eleştirmeni ve filozof olarak da tanındı. Latince ve Yunanca dışında beş dile daha mükemmel düzeyde hâkim olan Steiner, özellikle The New Yorker ve Times Literary Supplement’de kaleme aldığı edebiyat eleştirileriyle ün kazandı. British Academy üyesi de olan Steiner’in yayımlanmış eserlerinden bazıları: Tolstoy or Dostoevsky: An Essay in Contrast (1960), After Babel: Aspect of Language and Translation (1975), Antigones (1984), Mavi Sakal’ın Şatosu’nda (İng. 1971, Türkçe 2009).

Çevirmen
Orijinal Adı
: The Death of Tragedy
Yılı
: 2011
ISBN
: 9786053602415
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 280

Edebiyat Eleştirisi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
    George Steiner Diğer Kitapları    George Steiner Kitapları