350 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
350 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Türk Hava Gücü

Türk Hava Gücü

Etiket Fiyatı : 150.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

97.50  TL

-+
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Türk Hava Gücü

Türk Hava Gücü Kuruluşu, ilk seferleri ve yükselişi (1911-1950)

Türk askeri havacılık tarihi, Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa’nın Kurmay Yarbay Süreyya Bey’i (İlmen) görevlendirmesinin ardından kurulan dört kişilik komisyondan 33 yılda müstakil orduya geçişin tarihidir.
Türk ordusunun ilk uçaklarını aldığı, ilk pilotlarını yetiştirdiği, hava okulunu kurduğu ve hava teşkilatını oluşturduğu süreçten hemen sonra girdiği Balkan Savaşları’nda Türk askeri havacılığı büyük bir sınav vermiş,
Kıtalararası Hava Seferi’nin gerçekleştirilmesinin ardından Birinci Dünya Savaşı’nda pek çok cephede önemli roller oynamıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde havacılık alanında yapılan çalışmalar ve edinilen tecrübeler Milli Mücadele yıllarında Türk havacılığının Anadolu’da yeniden kurulmasını sağlamıştır. Hava gücünün savaşlardaki etkisine şahit olan Cumhuriyet’in kurucuları, milli imkân ve kabiliyetleri de değerlendirerek askeri havacılığın sağlam temeller üzerinde yükselmesine özen göstermişlerdir. 1950 yılına gelindiğinde Türk Hava Kuvvetleri, Hava Harp Akademisi dışında bütün hava unsurlarını bünyesine alarak müstakil ve modern bir kuvvet olmuştur.

Türk Hava Gücü, Türk askeri havacılığının Milli Mücadele yıllarında yeniden doğuşu, Cumhuriyet’e giden süreçteki köşe taşları ile müstakil kuvvet olma yolunda atılan adımlar için bir başvuru kaynağı.
Osman Yalçın (1971) Hava Teknik Okullar Komutanlığı’ndan 1990’da mezun oldu. Türk Hava Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görevler aldı, 17 yıl ikmal sınıfında çalıştı. Anadolu Üniversitesi’nden 1998’de tarih, 2000’de iktisat lisans diploması aldı. 2004’te ilk yüksek lisans derecesini Gazi Üniversitesi’nde Türkiye Cumhuriyeti tarihi dalında “Hava Kuvvetleri Teşkilatlanma Tarihi” teziyle, ikincisini Ufuk Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler dalında aldı. 2008’de Gazi Üniversitesi’nde “Türk Hava Harp Sanayii Tarihi” teziyle doktorasını tamamladı. 2007-2010 arasında tarihçe subaylığı yaptı, 2010’da Hava Harp Okulu’nda öğretim görevlisi oldu.
Burada Sosyal Bilimler Anabilim Dalı başkanlığı, Askeri ve Sosyal Bilimler Bölüm başkanlığı görevlerinde bulundu ve takiben ATASE Daire Başkanlığı’na atandı. Cumhuriyet tarihi, askeri kültür, harp ve havacılık tarihi alanında makaleler yayımlamaya, konferans ve tebliğler vermeye devam ediyor.

Yılı
: 2017
ISBN
: 9786052950760
Genişlik
: 15,5
Yükseklik
: 23
Sayfa Sayısı
: 624

İnceleme Araştırma Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Osman Yalçın Diğer KitaplarıOsman Yalçın Kitapları