400 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
400 TL ve üzerine 4'e varan taksit imkânı
KATEGORİLER

Türk Resmi̇ni̇ İzlemek – Sert Kapak

Türk Resmi̇ni̇ İzlemek – Sert Kapak

Etiket Fiyatı : 1200.00 TL

İş Kültür İnternet Sitesi Fiyatı

780.00  TL

Gelince Haber Verelim
Hafta içi saat 10:00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Türk Resmi̇ni̇ İzlemek

Kitapta Türk Resmi’nin gelişimi Türkiye’nin en geniş kapsamlı ve en eski sanat koleksiyonlarından biri olan Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan yapıtlarla izlenmektedir.

İlk envanter kayıtlarına göre 1940 yılında oluşturulmaya başlanan ve yıllar boyunca seçilerek eklenen yeni yapıtlarla günümüzde de bilinçle zenginleşmesini sürdürmekte olan bu çok yönlü Koleksiyon, ülkemizin temel değerlerinden olan Türkiye İş Bankası’nı önemli bir sanat müzesinin, Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nin kuruluşuna yönlendirmiştir.

İki cilt olarak tasarlanan Koleksiyon kitabında 19. yüzyıldan bu yana Çağdaş Türk Resim Sanatı’nın evreleri, Türkiye İş Bankası Sanat Eserleri Koleksiyonu’ndan örneklerle işlenmektedir. 1. Cilt’te tarihsel gelişim, dönüm noktaları ve onları hazırlayan etmenlerle sanatsal ortam aktarılmış ve geçirilen evrelerin göstergesi konumundaki sanatçılara ve yapıtlara yer verilmiş, 2. Cilt’te Koleksiyon’un tamamındaki yapıtlar görselleri ve künyeleriyle sunulmuştur.

Yıllar içinde özenle serpilip büyümüş olan bu nadide yapıtlar toplamı çeşitli açılardan incelendiğinde, görerek bakana yüreğini açar. 19. yüzyıldan başlayarak Türkiye’de yeni bir betimleme geleneği kuran sanatçıların peşine takılıp, onların kâh yoksunluk ve zahmet, kâh heves ve tutku dolu ama hep azim ve renkle bezeli serüvenlerine günümüze dek eşlik etmek, şaşırtıcı olduğu kadar büyüleyici bir sefere çıkmak gibidir. Bu panorama kavrandığında bu süreçteki ortak noktanın hiç tükenmeyen devinim olduğunu, toplumun gerçek bir gereksinimi olan sanatın her çağda bu yola gönül verenlerin o derin tutkusuyla yükseldiği özümsenecektir.

Kağıt Bilgisi
: Kuşe - Renkli
Yılı
: 2023
ISBN
: 9786254295331
Genişlik
: 23,5
Yükseklik
: 33,5
Sayfa Sayısı
: 440

Özel Dizi Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar
Gül İrepoğlu Diğer KitaplarıGül İrepoğlu Kitapları