100 TL ve üzeri KARGO ÜCRETSİZ
250 TL ve üzerine 5'e varan taksit imkânı

Ümit Harmanı – Toplu Şiirleri

Ümit Harmanı – Toplu Şiirleri

10.37  TL

Tükendi Gelince Haber Verelim
10 : 00'a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün içerisinde kargoya teslim edilmektedir.


Açıklama

Talât Sait Halman 70 yıldır şiir yazıyor, 65 yıldır şiir çeviriyor. İngilizce ve Türkçe 70 kadar kitabı, üç bin kadar yazısı yayımlandı.

Görevleri, işleri: Kültür Bakanı / Kültür Büyük Elçisi / Columbia, Princeton, Pennsylvania, New York Üniversitelerinde öğretim üyesi; Bilkent’te Dekan / ABD P.E.N. Derneği Yönetim Kurulu Üyesi / Birleşmiş Milletler Başdelege Yardımcısı / UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı / UNESCO Yönetim Kurulu Üyesi / Journal of Turkish Literature Baş Editörü.

Ödülleri: Türkiye Bilimler Akademisi Hizmet Ödülü / Columbia Üniversitesi Thornton Wilder Armağanı / Rockefeller Vakfı Bilimsel Araştırma Bursu / Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü / UNESCO Madalyası / Ankara ve Boğaziçi Üniversitelerinden fahrî doktora / İngiltere’den “Sir” karşılığı “Knight Grand Cross”.

Talât Sait Halman, ömrü boyunca, Türk şiirinin bazı geleneksel değerlerini canlı tutarak yeniliklere yöneldi. Bu derlemedeki şiirler biçim ve ölçek bakımından serbest, bazıları aruzla ya da heceyle. Türk kültürünün değişik dönemlerinden esintiler getiriyor ve türlü türlü deneyler, yenilikler…

Çevirmenliğinde de Halman, dünya şiirinin coğrafyasında gezindi. Shakespeare’in sonelerinden Mevlânâ’ya, Eski Mısır’dan Eskimolara, Mikelanj’dan Amerika’ya, Sanskritçe’den İskandinavya’ya… Türk şiirinin her çağından da İngilizceye şiirler çevirdi. Orijinallere sadık kalırken yeni Türkçe şiirler yaratmak uğrunda çaba verdi.

Hangi türküyü bekler bağışlanmayan katil
Gün doğmadan boğulur sevenlerin duası
Uğurlayan ellerin ürperişi uğursuz
Ve çökük türbelerde adak mumları kördür

Gözler yollarda kalmış hepsi de çıkmaz sokak
Su serpenler olmamış özleyen yüreklere
Tanrı gibi büyümüş içimizde ayrılık
Sevişmeyi beklerken beklemeyi sevmişiz

“Bekleşi”den

 

Hazırlayan
Yılı
: 2008
ISBN
: 9789944882842
Genişlik
: 13
Yükseklik
: 19,5
Sayfa Sayısı
: 510

Şiir Kategorisinde En Çok Satan Kitaplar




Talât Sait Halman Diğer Kitapları



Talât Sait Halman Kitapları